Ruská centrálna banka podporila rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina znovu zaviesť menové kontroly, aby sa zastavilo prudké oslabovanie rubľa.

Vláda v stredu neskoro večer oznámila, že Putin podpísal dekrét o znovuzavedení kapitálových kontrol pre nezverejnený zoznam 43 exportných firiem. Rubeľ sa v reakcii na to vyšplhal na viac ako dvojtýždňové maximum. Informuje o tom agentúra Reuters.

Zníženie krátkodobej volatility trhu

Ruskí exportéri tak podľa agentúry DPA budú opäť musieť počas šiestich mesiacov predávať časť svojich devízových príjmov centrálnej banke. Tento krok slúži na „zníženie krátkodobej volatility trhu“, okomentovala centrálna banka prezidentov výnos. Moskva zaviedla menové kontroly pre pád rubľa krátko po tom, ako vlani vo februári vyslala svoje vojská na Ukrajinu, neskôr opatrenia zrušila.

Opatrenie sa týka najmä spoločností, ktoré vyvážajú energiu, kovy, chemické výrobky, výrobky z dreva alebo obilia a získavajú za ne devízové prostriedky. Podľa Kremľa sa v Putinovom výnose zo stredajšieho večera uvádza, že vláda určí termín platnosti opatrení a presné percento devíz, ktoré majú firmy banke predať.

Namiesto kontrol stúpali radšej úroky

Centrálna banka sa zatiaľ k menovým kontrolám stavala odmietavo a snažila sa podporiť kurz ruskej meny vyššími úrokovými sadzbami. Od júla úroky zvýšila o 5,5 percentuálneho bodu, pretože slabší rubeľ zosilnel už tak výrazné inflačné tlaky. Podľa Reuters sa očakáva, že banka 27. októbra úroky zvýši znovu.

Ruská mena tento rok stratila približne 38 percent svojej hodnoty. Naposledy sa obchodovala tesne nad minimami, ktoré boli zaznamenané po začatí vojny proti Ukrajine na jar 2022. Na začiatku tohto týždňa sa rubeľ opäť dostal pod hranicu 100 rubľov za jeden americký dolár. Jedno euro malo vo štvrtok hodnotu niečo málo cez 103 rubľov.

Kontrola predaja cudzej meny

Putinov dekrét tiež počíta s tým, že do niektorých podnikov budú vyslaní splnomocnenci ruského úradu finančného dohľadu, aby kontrolovali predaj cudzej meny. Tieto opatrenia by podľa neho mali dlhodobo zlepšiť transparentnosť devízového trhu a zamedziť špekuláciám.

„Počítame s tým, že zavedené povinnosti predávať devízové príjmy nebudú pre účastníkov trhu s dobrými úmyslami ťažiť,“ uviedol podľa DPA podpredseda ruskej vlády Andrej Belousov.

Profesor na ruskej Vysokej škole ekonomickej Jevgenij Kogan agentúre Reuters povedal, že kontroly by mali pomôcť posilniť rubeľ, čo je podľa neho obzvlášť dôležité, pretože zvýšenie sadzieb má na rubeľ dopad s päť až sedemmesačným oneskorením.

„Takže toto opatrenie, aj keď nie je z ekonomického hľadiska najlepšie, je dnes pravdepodobne... životne nevyhnutné,“ povedal Kogan.

Ďalšie dôležité správy

Ropné tankery sú v komplexe Sheskharis, ktorý je súčasťou Chernomortransneft JSC, dcérskej spoločnosti Transneft PJSC, v Novorossijsku v Rusku.
Neprehliadnite

Ruské príjmy z ropy a plynu by v októbri mali výrazne vzrásť