Ruská súčasť rakúskej banky Raiffeisen Bank International (RBI) musí výrazne obmedziť objem svojho úverového portfólia, aby vyhovela požiadavkám Európskej centrálnej banky. S odvolaním sa na oznámenie ruskej banky o tom informovala agentúra Reuters. Pre Raiffeisen to znamená, že na príkaz ECB musí do dvoch rokov objem svojho úverového portfólia v Rusku znížiť zhruba o dve tretiny.
Bankový dohľad ECB vyzval všetky banky s významnou expozíciou voči Rusku, aby urýchlili úsilie o zníženie rizika stanovením jasného plánu, ako svoju pôsobnosť v Rusku obmedziť a nakoniec ruský trh úplne opustiť.
„Raiffeisen Bank je nútená znížiť objemy pôžičiek, aby splnila usmernenia ECB, podľa ktorých musí RBI Group do roku 2026 znížiť veľkosť úverového portfólia v Rusku o 65 percent,“ uviedla ruská súčasť rakúskej banky v odpovedi na otázky na svojom čete zákazníckej podpory. „V praxi to znamená, že sa v nasledujúcich mesiacoch sprísni úverová politika a výrazne klesne miera schvaľovania, nehovoríme však o úplnom zastavení úverovania. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme udržali tento finančný produkt dostupný pre našich zákazníkov,“ dodala.
Od konca februára 2022, keď Moskva začala vojenskú inváziu na Ukrajinu, už banky z eurozóny znížili svoju expozíciu voči Rusku o viac ako polovicu. Kritike čelí najmä Raiffeisen, pretože zisky z podnikania v Rusku výrazne zvýšila. Washington dokonca RBI varoval, že by jej mohol byť kvôli obchodovaniu s Ruskom obmedzený prístup do amerického finančného systému.
Britský denník Financial Times (FT) na konci mája napísal, že mnoho západných firiem v Rusku stále zostáva, a to napriek predtým ohláseným plánom na odchod z tohto trhu. Dôvodom sú rastúce prekážky pre opustenie Ruska, ale aj fakt, že aktivita ruských spotrebiteľov sa zotavuje. FT vymenoval firmy ako Avon Products, Air Liquide či Reckitt.