Návrh zákona je už v parlamentu a jeho autorky dúfajú, že tituly by sa mohli začať udeľovať hneď po Novom roku, aby povzbudili snahy prezidenta Vladimira Putina o zlepšenie demografických trendov.

Podľa návrhu dvoch poslankýň vládnej proputinovskej strany Jednotné Rusko a ich opozičného kolegu by titul a prémia mali patriť ženám, ktoré vychovali najmenej 10 detí, a to vlastných i osvojených. Diplom a medaila by sa mali udeľovať a peniaze vyplácať v okamihu, keď najmladšie dieťa oslávi prvé narodeniny a aspoň jedno z ostatných detí dosiahlo vek osem rokov. Ak medzitým umrie, diplom, medailu i peňažnú prémiu podľa návrhu zákona dostane jej manžel. Matka-hrdinka má získať nárok na dôchodok vo veku 50 rokov.

Médiá podotýkajú, že jeden z autorov návrhu, poslanec Michail Serďuk, ktorý má mnohodetnú rodinu, pred rokom navrhoval udeľovať titul Matka-hrdinka Ruskám s piatimi potomkami. Vláda však návrh odmietla s vysvetlením, že to by bolo pre štátny rozpočet príliš nákladné.

Teraz navrhovatelia argumentujú, že vyplácať miliónové odmeny zaslúžilým matkám stojí štát oveľa menej, ako financovať detské domovy a sirotince. Desať chovancov podľa navrhovateľov za desať rokov spotrebuje zo štátnej kasy skoro trojnásobok navrhovanej odmeny pre matku-hrdinku.

Sovietske vyznamenanie Matka-hrdinka sa prvýkrát udeľovalo v jeseni 1944. Malo vyzdvihnúť význam výchovy nového pokolenia budovateľov svetlých zajtrajškov v situácii, keď milióny mužov padli vo vojne a počet obyvateľov dramaticky poklesol. Do novembra 1991, keď sa vyznamenanie udeľovalo naposledy, bolo ocenených vyše 430-tisíc sovietskych žien. A vraj aj jeden muž, ktorý sám vychoval 12 adoptovaných detí. Titul však dodnes existuje, napríklad v niektorých stredoázijských postsovietskych republikách či na Ukrajine.