Väčšina delostreleckých rakiet bola v minulosti pri streľbe na väčšie vzdialenosti neriadená a nepresná. Ľahko tak minula cieľ a nepriateľ postupoval.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia, v období studenej vojny, investovali Spojené štáty americké do novej zbrane, ktorú nazvali MLRS, čo je skratka pre Multiple Launch Rocket System. Zbraň bola určená na použitie v prípade, ak by sa ruské obrnené vozidlá zhromaždili na hraniciach západnej Európy a vypukla by tretia svetová vojna.

Ide o obrnené vozidlo, ktorá je zvyčajne poháňané motorom na tuhé palivo a môže niesť rôzne hlavice. Odpaľovacie zariadenie M270 MLRS môže mať dva panely munície. Každý modul obsahuje šesť rakiet s kazetovými zbraňami, ktoré majú dolet približne 32 kilometrov alebo jednu väčšiu riadenú strelu, ktorá sa nazýva ATACMS a je určená pre armádny taktický raketový systém a dokáže letieť až do vzdialenosti 161 km. Spolu 23-tonové odpaľovacie zariadenie sa pohybuje rýchlosťou 64 kilometrov za hodinu.

Jednoduchšie prenosná verzia

O niekoľko rokov neskôr predstavil Pentagon jednoduchšie prenosnú verziu s názvom HIMARS pre vysokomobilný delostrelecký raketový systém, ktorý je položený na kolesovom nákladnom aute. Na rozdiel od svojho predchodcu nesie nákladné auto M142 HIMARS iba jednu muníciu, no na ceste i v teréne sa môže pohybovať oveľa rýchlejšie a môže byť prepravované nákladným lietadlom C-130.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa