Ruskú inváziu na Ukrajinu možno opísať ako úplné a katastrofálne zlyhanie, píše Amram Leifer vo svojom článku zverejnenom v denníku The Telegraph.

„Počas piatich mesiacov sa Rusku nepodarilo dosiahnuť víťazstvo, ktoré očakávalo za niekoľko dní. Nepodarilo sa mu dobyť Kyjev (alebo Charkov) a zvrhnúť zvolené vedenie Ukrajiny. Nepodarilo sa mu zablokovať prístavy a odrezať krajinu od mora. Muselo ustúpiť z viac ako 40 percent ukrajinského územia a začať vojnu o pozície na frontovej línii, z ktorej teraz nie je schopné spustiť veľký útok. Ruské zbrane sa ukázali ako najviac preceňovaná produkcia v krajine od čias Lysenkových poľnohospodárskych teórií. Rusko nikdy nedokázalo zaviesť leteckú kontrolu. Jeho protiraketový systém S-400 vôbec nefunguje. Toľko medializovaný tank Armata na bojovom poli ešte ani nebol vidieť. Ruské vysokohodnotné ciele sú bezbranné pred západným vysoko presným delostrelectvom prevádzkovaným Ukrajinou a ruskému delostrelectvu chýba presnosť potrebná na opätovanie paľby," uvádza Leifer.

Spravodajská bublina

„Ak toto všetko narušuje dojem, ktorý vo vás vyvolala spravodajská bublina o tom, ako prebieha vojna, nečudujte sa," píše Leifer a vysvetľuje: „Je tu jeden aspekt vojny, v ktorom Rusko preukázalo úplné majstrovstvo: svoju schopnosť vytvárať lži a nechať ich šíriť platenými propagandistami aj nevedomými okoloidúcimi."

Za prvý dôvod, prečo bolo Rusko také dobré vo vojne internetových príbehov, Leifer považuje kvantitu. Konštatoval, že žiadna iná krajina neinvestovala tak veľa do trolích fariem ako Rusko. Len nedávno Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zrušila takúto farmu v Kyjeve, ktorá zahŕňala dvesto serverov na vytváranie IP adries a päťtisíc SIM kariet.

„Bola to len jedna zo stoviek takýchto operácií na celom svete. Internet je zaplavený ruskými dezinformáciami: od tej, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je zbabelý mafiánsky boss, hoci v skutočnosti hrdinsky odolal tlaku USA na útek, cez kauzu Panama Papers, z ktorej vyplýva, že Zelenskyj môže mať účet v zahraničnej banke, až po strategicky nesprávne zameranie: neustále predefinovanie oficiálnych ruských vojnových cieľov vymazaním neúspešných cieľov z pamäti," uviedol Leifer.

Agenti vplyvu

Podľa neho žiadna iná krajina za uplynulé desaťročia neinvestovala tak veľa do infiltrácie svojich agentov vplyvu medzi politické a mediálne kruhy. „Niektorí z týchto agentov vplyvu - najznámejším je Gerhard Schröder, bývalý kancelár Nemecka - sú otvorene platení. Niektorých len pohostili vínom a jedlom. Iní sú však ideologickí sympatizanti. Všetci nakoniec opakujú ruské lži a poskytujú im globálnu odozvu," poznamenal.

Ruská propaganda, píše Leifer, je úspešná, pretože využíva fatálnu slabosť „našich spoločností". Západniari majú podľa neho stále tendenciu veriť, že jazyk má niečo spoločné s pravdou. „Rozumejú (a praktizujú) umeniu klamať, ale majú tendenciu dávať prednosť pochybnostiam pred písaným alebo hovoreným slovom, najmä zo strany úradníkov alebo novinárov."

Oslabiť nepriateľa

Rusi však vedia, že hlavnou funkciou jazyka je oslabiť nepriateľa, pokračoval. „Keď som od začiatku invázie takmer denne sledoval ruskú televíziu, videl som, že reportáže sa stali pretekmi v boji o tie najodpornejšie klamstvá. Najlepší klamári - tí, ktorí oznamujú, že v Dánsku otvorili zoofilný bordel, alebo že Európania sa prestali sprchovať a zomrú od nedostatočnej hygieny - sa stali najväčšími mediálnymi hviezdami. Pre túto kultúrnu odlišnosť väčšina obyvateľov Západu nepoužíva zdravý rozum na jednoduchú kontrolu. Ak by sme to urobili, mohli by sme si všimnúť niektoré celkom zrejmé pravdy. Ako možno inváziu do krajiny ospravedlniť ako 'ochranu pred agresiou NATO', keď doň pred dvoma desaťročiami vstúpili viacerí bezprostrední susedia (Poľsko, Nórsko, pobaltské štáty) bez toho, aby vytvorili najmenšie hrozby pre Rusko? Ako to môže obstáť, keď vaše štátom kontrolované médiá každý deň otvorene vysvetľujú, že cieľom 'špeciálnej operácie' je vymazať ukrajinskú kultúru a ukrajinskú identitu zo zemského povrchu?" pýta sa Leifer.

Papagáje na Západe

Ďalej vysvetľuje, že ruské trollie farmy a ich „papagáje na Západe" v posledných týždňoch zaplavili médiá varovaniami, že prerušenie dodávok energie do Európy počas nasledujúcej zimy spôsobí, že Európa sa vzdá Ukrajiny a „privíta ruskú nadvládu výmenou za plyn".
Jednoduché overenie faktov však podľa Leifera ukazuje, že ruský plyn predstavuje 40 percent európskej spotreby alebo menej ako desať percent dodávok energií do Európy. Už boli znížené o 60 percent „bez akejkoľvek citeľnej bolesti". Pripomenul, že Európa už začala nahrádzať Rusko alternatívnymi dodávateľmi. Tento proces môže podľa neho trvať viac ako rok, ale bude fungovať, keď príde zima.

„V tomto bode môžu dodatočné opatrenia zahŕňať zníženie izbovej teploty o dva stupne a vypínanie osvetlenia obchodov na noc. Nie je to otázka spoločenského kolapsu a bezpodmienečnej kapitulácie. Rusko klame. Neúprosne a bez hanby... Z internetu urobilo najväčšiu ozvenu na svete pre iluzórnu vojnovú mašinériu. Bolo by iróniou, ak by sa Ukrajincom podarilo vojenskou zručnosťou a odvahou dobyť späť svoju krajinu, zatiaľ čo by Západ trval na príprave riadnej kapitulácie," dodal Leifer.

Ďalšie dôležité správy