Ruské námorníctvo sa pripravovalo na jadrový útok na krajiny NATO, pričom cieľmi mali byť miesta ďaleko v Európe. V tajných dokumentoch, ktoré videl Financial Times (FT), je vyznačené západné pobrežie Francúzska aj britské mesto v severozápadnom Anglicku Barrow-in-Furness. Prezentáciu pre dôstojníkov vytvorili ešte pred inváziou na Ukrajinu.

Rusko naplánovalo konflikt so Západom, ktorý by zasiahol omnoho viac ako len bezprostredné hranice s NATO, pričom malo ísť o sériu útokov naprieč západnou Európou. Súbory vznikli medzi rokmi 2008 a 2014. Ruskí dôstojníci v nich zdôrazňujú výhody použitia jadrových úderov v počiatočnej fáze konfliktu.

KK54 Drážďany - Francúzsky prezident Emmanuel Macron reaguje po príhovore na Európskom festivale mládeže Fete de l'Europe v Drážďanoch v pondelok 27. mája 2024. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu pricestoval na trojdňovú štátnu návštevu Nemecka, ktorá je zároveň prvou zo strany francúzskej hlavy štátu za uplynulých 24 rokov.   Štátna návšteva sa pôvodne mala konať už vlani v júli, pre nepokoje a protesty vo Francúzsku ju na poslednú chvíľu zrušili. Hoci Macron Nemecko navštevuje pomer
Neprehliadnite

Kupuj európske. Francúzsky prezident Macron vyhlásil, že Európska únia musí prestať byť naivná

Analytici, ktorí dokumenty preskúmali, uviedli, že sú v súlade s hodnoteniami NATO o hrozbe raketových útokov zo strany ruského námorníctva a rýchlosti, s akou by Rusko pravdepodobne pristúpilo k použitiu jadrových zbraní.

Podľa bývalého predstaviteľa NATO a súčasného člena Stimson Center Williama Alberqueho ide o malú časť zo „stoviek, ak nie tisícov cieľov zmapovaných po celej Európe vrátane vojenských a kritických infraštruktúrnych cieľov“.

„Ich koncept vojny je totálna vojna,“ povedal profesor na Middlebury Institute of International Studies v Monterey Jeffrey Lewis, ktorý sa zaoberá kontrolou zbraní. Dodal, že taktické jadrové zbrane, ktoré môžu byť dodávané pozemnými alebo námornými raketami alebo z lietadiel, majú kratší dosah a sú menej ničivé ako väčšie „strategické“ zbrane určené na zasiahnutie USA. Napriek tomu však môžu uvoľniť výrazne viac energie ako bomby, ktoré boli zhodené na Nagasaki a Hirošimu v roku 1945.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane hrozil európskym spojencom Ukrajiny, aby ich odradil od poskytovania vojenskej podpory Kyjevu. „Musia si pamätať, že sú to malé, husto osídlené štáty,“ povedal v máji.

Ďalšie dôležité správy

Vojenská technika SR.
Neprehliadnite

Česko, Slovensko a ďalšie krajiny majú deravé armády, aj keď vojna je blízko