Vo vodách okolo polostrova je totiž väčšina podmorských nálezísk, na ktorých prieskume a rozvoji teraz Ukrajina pracuje, napísala agentúra Reuters. Kyjev kvôli častým sporom o dodávky plynu s Ruskom verí v intenzívny rozvoj domácich zásob tejto suroviny.

Popri dvoch veľkých pevninských projektoch na ťažbu bridlicového plynu sa zameriava hlavne na ložiská v Čiernom mori. Do prieskumu čiernomorských ložísk Ukrajina pritiahla veľké svetové ropné koncerny Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, ENI a OMV. Sľubné je najmä pole v blízkosti Odesy.

Ukrajina spotrebúva ročne vyše 50 miliárd kubíkov plynu, z čoho je viac ako polovica závislá na dodávkach z Ruska.

Do prác na rozvoji čiernomorských ložísk však zasiahla ťažká neistota, pretože Krym, kde prevládajú Rusi, odmietol zvrhnutie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a krymský parlament vyhlásil pripojenie polostrova k Rusku.

Ruské sily ovládli polostrov a 16. marca by obyvatelia Krymu mali hlasovať v referende o pripojení k Ruskej federácii. Americký Exxon Mobil kvôli týmto udalostiam svoje aktivity v ukrajinských vodách pozastavil, povedal tento týždeň viceprezident spoločnosti Andrew Swiger.

Veľké nádeje na zvýšenie podmorskej ťažby plynu sa môžu po krymskom referende vytratiť, povedal Reuters analytik Michail Korčemkin z konzultačnej firmy East European Gas Analysis.

V prípade, že sa Krym pripojí k Rusku, okolité ložiská plynu by sa zrejme dostali do ruských rúk, aj keď budú napojené na ukrajinské plynovody, domnievajú sa analytici.

Podľa nich by Ukrajina v takom prípade asi zastavila dodávky plynu na Krym a Rusko by mohlo polostrov zásobovať z poľa pri Odese.

Plyn bude drahší

Ruský Gazprom pravdepodobne zvýši cenu za svoje dodávky plynu Ukrajine o viac ako 40 percent na 368,50 dolára (vyše 265 eur) za tisíc kubických metrov. Povedal to dnes ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan, ktorého citovala agentúra Interfax. Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň oznámil, že Gazprom od apríla zruší nedávno dohodnutú zľavu na dodávky plynu pre Ukrajinu.

Moskva sa v decembri s Kyjevom dohodla, že v rámci finančnej pomoci Ukrajine jej zníži cenu na 268,50 dolára (206,50 eura) z dovtedajších zhruba 400 dolárov (288 eur) za tisíc kubických metrov zemného plynu. Dohodu obe krajiny uzavreli po tom, čo ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmietol pristúpiť na zmluvu o užšej spolupráci s EÚ. Vznik novej prozápadnej a protirusky naladenej ukrajinskej vlády však túto dohodu prakticky zmietol zo stola.

Ukrajina podľa Gazpromu nedodržala termín, do ktorého mala zaplatiť za februárové dodávky plynu, povedal v piatok generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller. Podľa neho celkový nedoplatok dosahuje 1,9 miliardy dolárov (1,37 miliardy eur).