Ruské ozbrojené sily sa zmocnili jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak povedal, že „absolútne nezmyselný útok“ vyústil do „jednej z najväčších hrozieb súčasnej Európy“.
Výbuch v černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986 spôsobil z hľadiska strát na životoch a materiálnych škôd najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách ľudstva, napísala BBC.
„Naši obrancovia obetujú vlastné životy, aby sa neopakovala tragédia z roku 1986, napísal vo štvrtok na Twitteri ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Toto je vyhlásenie vojny celej Európe,“ dodal. Pred hrozbou ďalšej ekologickej katastrofy v Černobyle varovalo aj ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.
Černobyľ má strategický význam
Ruskí vojaci vstúpili do uzavretej zóny v okolí zničenej jadrovej elektrárne vo štvrtok po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin vydal rozkaz na začatie „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Podľa správ Bieleho domu Rusi elektráreň dobyli a jej pracovníkov zadržiavajú ako rukojemníkov.
Elektráreň je neďaleko bieloruských hraníc
Černobyľ leží približne 130 kilometrov severne od Kyjeva a môže inváznym jednotkám otvoriť cestu do ukrajinskej metropoly. Samantha Turnerová z Trumanovho národného bezpečnostného projektu uviedla, že kontrola nad oblasťou nemá rozhodujúci význam pre výsledok bitky, ale otvára ruským silám koridor k rieke Dnipro.
Tá na severe pretína hranice s Bieloruskom, ktorého prezident Alexandr Lukašenko je blízkym spojencom šéfa Kremľa Vladimira Putina. „Je pre nich dôležité, aby otvorili viacero koridorov určených na presuny jednotiek a zmocnili sa kľúčových oblastí,“ povedala Turnerová. Tá zároveň vyslovila varovanie, že v uzavretej oblasti okolo elektrárne síce nikto nebýva, ale boje v nej by mohli spôsobiť únik rádioaktívneho odpadu.
Najväčšia jadrová katastrofa
Výbuch v černobyľskej jadrovej elektrárni nastal v noci 26. apríla 1986. Havária zasiahla niekoľko regiónov Ukrajiny, Ruska a Bieloruska. Zo zóny okolo elektrárne, ktorá je dodnes neobývaná, evakuovali 115-tisíc ľudí. Na likvidácii havárie sa podieľalo asi 600-tisíc ľudí, pričom až 165-tisíc z nich zostalo v dôsledku radiácie invalidných. Krátko po nešťastí zomreli desaťtisíce ľudí.