Uplatnenie by tu mohli nájsť absolventi strednej či vysokej školy v odbore farmácia, chemická technológia či medicína. V regióne však ľudia s takouto kvalifikáciou chýbajú. Firma tu bude vyrábať substanciu na výrobu liekov na posilnenie imunity pri ochoreniach horných dýchacích ciest či chrípky. V priebehu piatich rokov plánuje v Kežmarku spustiť aj výrobu finálneho produktu.

Firma začala pripravovať investíciu v Kežmarku v roku 2006. Stavebné povolenie získala po dvoch rokoch, pre finančné ťažkosti však výstavbu haly prerušila. Ako uviedol Luknič, potrebné zdroje napokon spoločnosť získala z Medzinárodnej investičnej banky v Moskve. V Rusku Institute Europharm pokrýva 7 % farmaceutického trhu.

Vo fabrike zatiaľ pracuje desať ľudí, zo začiatku čelili nedostatku laborantov a odborníkov, hoci je v okrese 25-percentná nezamestnanosť. Luknič v hľadaní ďalších zamestnancov problém nevidí, tvrdí, že si ich budú vedieť vychovať a prispôsobiť na danú prácu. Ako dodal, záujemcom postačí aj klasická stredná priemyselná škola chemická.

Investora pri príchode na slovenský trh neodradil ani súčasný napätý vzťah medzi Európskou úniou a Ruskom. Luknič nepredpokladá ani to, že by EÚ zakázala export rýb z Ruska. Práve tie predstavujú hlavnú surovinu na výrobu potrebnej farmaceutickej substancie.