Rumunskí historici zverejnili petíciu, v ktorej protestujú proti rozhodnutiu Rumunského národného archívu (ANR) obmedziť prístup k dokumentom v Národnom archívnom fonde. Informoval o tom spravodajský server Balkan Insight.

Zločiny z čias komunizmu

Predkladatelia petície tvrdia, že mnohé z dokumentov obsahujú dôležité údaje a informácie o zločinoch a nezákonnostiach spáchaných bývalým komunistickým režimom v Rumunsku, ktorý padol v roku 1989.

Petíciu podpísalo 16 historikov, výskumníkov či akademických osobností pôsobiacich v historických vedách.

„Dôsledky tohto rozhodnutia obmedzujú prístup historikov a občanov k historickým a verejným informáciám. Tieto dokumenty nepredstavujú pre Rumunsko žiadne bezpečnostné riziko, keďže vznikli pred rokom 1989, niektoré počas druhej svetovej vojny alebo aj predtým,“ uviedli historici.

Vnútro a DIPI

Petícia uzrela svetlo sveta po tom, čo niekoľko výskumníkov obvinilo ministerstvo vnútra a Generálne riaditeľstvo pre vnútornú bezpečnosť (DIPI), čo je policajná tajná služba, že zakázali historikom prístup ku všetkým archívnym dokumentom označeným ako tajné, a to bez ohľadu na ich dátum.

ANR chce najprv preverovať

ANR 26. mája iba oznámil, že obmedzuje prístup k utajovaným skutočnostiam v archíve, kým sa úplne nepreverí obsah dokumentov.

„Očakávame, že vedenie ANR nájde riešenia na odtajnenie spravovaných dokumentov alebo aspoň neprijme stanoviská niektorých orgánov, ktoré nemajú nič spoločné s historickým a archívnym výskumom,“ píše sa v petícii.

Securitate

Signatári ďalej tvrdia, že od policajnej tajnej služby DIPI, nástupkyne neslávne známej Securitate (Úrad pre štátnu bezpečnosť - DSS, politická polícia z čias komunizmu), veľa neočakávajú.

Argumentujú, že ANR nie je podriadený DIPI. Očakávajú, že ANR bude brániť zákon, ktorým sa riadia archívy v Rumunsku, a nebude akceptovať opätovné zriadenie „Fondu tajných dokumentov", ako to bolo za komunistického režimu.

Ďalšie dôležité správy

JB 35 Aachen - Ocenený rumunský prezident Klaus Iohannis pózuje s Cenou Karola Veľkého počas slávnostného odovzdávania Ceny Karola Veľkého v korunovačnej sále mestskej radnice v nemeckom Aachene 2. októbra 2021. Rumunský prezident Klaus Iohannis si v sobotu v Aachene prevzal Cenu Karola Veľkého za rok 2020, ktorú toto nemecké mesto udeľuje od roku 1950 za zásluhy v oblasti európskej jednoty, súdržnosti a porozumenia. Informovali o tom agentúry AFP a DPA. Na slávnostnom odovzdávaní Ceny Karola Ve
Neprehliadnite

Konflikt na Ukrajine Rumunsko neohrozuje a ani jeden obyvateľ vlasti nemusí mať obavy