Rumunské úrady plánujú finančne odmeňovať ľudí, ktorí ich budú informovať o daňových únikoch. Dopúšťajú sa ich údajne jednotlivci i firmy. Píše o tom internetový portál Balkaninsight.com, ktorý pripomína, že Rumunsko je pod medzinárodným tlakom, aby zreformovalo svoj daňový systém a zlepšilo výber daní v situácii, keď ročne prichádza o milióny eur.

„Tento nápad je založený na švédskom systéme, kde úrady ľudí nabádajú a odmeňujú za poskytovanie informácií o majetku svojich susedov a firiem, (v ktorých pracujú),“ povedal Liviu Voinea z rumunského ministerstva financií. Dodal, že podobný systém využíva aj daňovy úrad v Spojených štátoch, ktorý „udavačom“ dáva za odmenu 30 percent zo sumy, akú sa mu na základe ich informácií podarí odhaliť.

Rumunsko chce straty na daniach získať aj výberom nových. Stredoľavá vláda plánuje napríklad zdanenie bazénov stojacich na súkromných pozemkoch, či zdanenie zdedených nehnuteľností. Tie sú v súčasnosti od tejto povinnosti, ako druhý domov, oslobodené.

Podľa Európskeho štatistického úradu (Eurostat) je podiel vybraných daní na hrubom domácom produkte v Rumunsku jeden z najnižších v Európskej únii. Analytici tvrdia, že za tým stojí dlho zakorenená nedôvera ľudí k politikom, ktorí rozhodujú o tom, ako budú peniaze vybrané do štátnej pokladnice nakoniec použité.

V minulom roku zaradila správa Asociácie talianskych daňových poplatníkov Rumunsko na druhé miesto v Európskej únii v páchaní únikov, keď až 42 percent daní nebolo v krajine priznaných. Nelichotivé prvenstvo získali Taliani s vyše 51 percentami, tretie miesto obsadili Bulhari s 38 percentami.

Iróniou je, že v krajine, kde sú daňové úniky takým problémom, začali minulý mesiac stíhať bývalého šéfa rumunskej daňovej správy Sorina Blejnara. Spolu s ďalšími úradníkmi je obvinený z daňových únikov a z podporovania zločineckej organizácie.

Ilustračné foto na titulke - Milan Illík