Rumuni nezačnú eurom platiť do roku 2024, ako doteraz plánovali, ale najskôr v období 2027 až 2028. V rozhovore sa súkromnú rumunskú televíznou stanicou Digi24 to dnes povedal rumunský minister financií Florin CITS. Bukurešť musí podľa neho najprv napraviť ekonomickú nerovnováhu. Dvatsaťmiliónové Rumunsko do Európskej únie vstúpilo v roku 2007. Prijatie eura Bukurešť niekoľkokrát odložila, pretože rumunské hospodárstvo a inštitúcie nespĺňajú únijné kritériá.
CITS očakáva, že konsolidovaný deficit verejných financií sa podarí dostať pod tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), ako stanovujú pravidlá EÚ, do roku 2024. V období 2024 až 2025 by podľa neho Rumunsko mohlo pristúpiť k mechanizmu výmenných kurzov ERM-2, teda vstúpiť do takzvanej čakárne na členstvo v eurozóne a bankovej únii.
Slovensko je v prvej päťke krajín v čerpaní peňazí z Európskeho sociálneho fondu
Pre vstup do eurozóny musí krajina EÚ splniť takzvané kritériá konvergencie, čo okrem iného znamená deficit rozpočtu verejných financií pod tri percentá HDP a verejný dlh maximálne 60 percent HDP.
Vlani v júli boli do ERM-2 prijaté Bulharsko a Chorvátsko. V období najmenej dvoch rokov musia obe tieto krajiny udržiavať kurz svojich mien v stanovenom pásme voči euru a nesmú svoje meny devalvovať. Až potom môžu zaviesť euro, čím sa rozšíri počet členov eurozóny. Zaviesť jedného dňa euro by s výnimkou Dánska mali všetky členské krajiny Európskej únie, teda vrátane Českej republiky. Praha ale dáva opakovane najavo, že s týmto krokom nebude ponáhľať. Dánsko si spolu s Britániou hneď na začiatku vyjednalo trvalú výnimku a euro zaviesť nemusí. Británia medzitým z Európskej únie vystúpila.