„V nedeľu sa stretneme na mimoriadnom zasadnutí (vlády), aby sme dekrét odvolali, stiahli, zrušili ho, a aby sme našli legálny spôsob, ako zabezpečiť, aby nevstúpil do platnosti,“ uviedol S. Grindeanu vo vyhlásení živo vysielanom zo sídla vlády.
Svoj krok predseda vlády zdôvodnil tým, že nechce ďalej rozdeľovať Rumunov. „Počuli sme hlas ulice,“ dodal S. Grindeanu. Nariadenie podľa neho nebolo zlé, občania ho však kvôli nesprávnej komunikácii dobre nepochopili. Za to nesie zodpovednosť minister spravodlivosti Florin Iordache, uviedol premiér.
Rovnako oznámil, že bude chcieť do debaty o reforme justičného systému zapojiť verejnosť, ktorej časť sa proti nariadeniu kabinetu postavila. V sobotu sa pred úradom vlády v hlavnom meste Rumunska zhromaždili desaťtisícky demonštrantov. Podľa agentúry Reuters ich bolo zhruba 140 000.
Už popoludní naznačil Liviu Dragnea, predseda vládnej sociálnej demokracie, ktorej je S. Grindeanu členom, že kabinet by mohol tlaku ustúpiť a vziať sporné nariadenie späť. Zdôvodnil to, podobne ako neskôr premiér, snahou zabrániť prehlbovaniu rozkolu rumunskej spoločnosti.
L. Dragnea uviedol, že predsedovi vlády navrhne riešenie súčasnej krízy a bude závisieť od neho, či ho prijme. L. Dragnea má podľa mnohých na predsedu rumunskej vlády výrazný vplyv.
Popoludní v Bukurešti demonštrovali proti vláde desaťtisícky ľudí. „Chcú nás vrátiť o 50 rokov do minulosti,“ povedal agentúre Reuters Andrei, ktorý študuje v Dánsku, ale do vlasti prišiel kvôli protestom.
Demonštranti prezliekli politikov do väzenského oblečenia Zdroj: SITA/AP
Okrem časti rumunskej verejnosti sa proti spornému dekrétu postavil predovšetkým prezident Klaus Iohannis, ktorý podal sťažnosť na ústavný súd. Znepokojenie nad krokom Grindeanuovho kabinetu v stredu dala najavo aj Európska komisia prostredníctvom svojich veľvyslanectiev v Bukurešti a aj niektoré štáty vrátane USA, Nemecka a Francúzska.
Dekrét vláda pôvodne schválila v zrýchlenom procese, ktoré nevyžaduje súhlas parlamentu. Mal zbaviť trestnosti niektoré doterajšie trestné činy, vrátane prípadov zneužitia úradu s finančnou škodou menšou ako 200 000 leiov (44 198 eur). Vláda zároveň prijala návrh zákona, ktorý umožňoval upustiť od výkonu trestu väzenia u niektorých ďalších trestných činov. S týmto opatrením by však musel súhlasiť zákonodarný zbor.
Aktualizované: 5. februára 2017
Rumunská vláda v nedeľu na mimoriadnom zasadaní v Bukurešti v súlade so sobotňajším avízom premiéra S. Grindeana stiahla kontroverzne vnímané nariadenie, ktoré malo umožniť dekriminalizáciu niektorých korupčných trestných činov verejných činiteľov. Informovala o tom agentúra Mediafax.