Rusi a Fíni z veľkej časti prestali prekračovať svoju spoločnú hranicu, všíma si novinár stanice BBC James Reynolds v súvislosti so zámerom Fínska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.
„Tiché uličky rozprávajú príbeh o zmene života v tomto prihraničnom regióne. Za normálnych okolností by tu boli ruskí turisti, aby si užili príchod jari - plavili sa po jazere Saimaa. Ale Rusi a Fíni z veľkej časti prestali prekračovať hranicu," napísal vo štvrtok Reynolds z mesta Lappeenranta, ktoré leží na brehu jazera Saimaa v juhovýchodnej časti Fínska pri hranici s Ruskom.
„Fínsko sa chystá vstúpiť do NATO. Ide o strategickú zmenu. Ale Fínsko bolo vždy realistické, pokiaľ ide o život vedľa svojho mocného, niekedy hrozivého suseda," uviedol novinár. Podľa neho to pramení z rodinných príbehov, ktoré sa tradujú o zimnej vojne v rokoch 1939-1940, v ktorej Sovietsky zväz napadol a nakoniec zabral a ponechal si asi desať percent fínskeho územia.
Fínsky realizmus
„Realizmus vidíte v pokračujúcom odvode do armády a v pripravených protileteckých krytoch. Fínsko sa čoskoro stane územím NATO, čím sa zdvojnásobí dĺžka hranice medzi NATO a Ruskom. Znamená to, že NATO bude (z Fínska) len dve až tri hodiny jazdy do Petrohradu – rodného mesta Vladimira Putina," priblížil Reynolds.
„Práve to, čomu sa Putin roky snažil zabrániť - expanzii NATO -, je práve to, čo teraz priniesol," dodal novinár BBC.