Rubeľ klesol na viac ako 16-mesačné minimum. Dôvodom bol silný dopyt po cudzej mene a obmedzená ponuka. Aj zmenšujúci sa obchodný prebytok Ruska a prehlbujúci sa rozpočtový deficit poškodzujú sentiment na trhu.
O 12.23 h SELČ sa dolár predával po 97,32 rubľa, pričom bol rubeľ voči doláru slabší o 0,2 percenta. V priebehu dopoludnia sa rubeľ nakrátko prepadol na 97,48 rubľa za dolár . To bol jeho najhorší kurz od 25. marca 2022.
Oproti euru stratil rubeľ 0,14 percenta a obchodoval sa na úrovni 106,84 rubľa za euro, zatiaľ čo voči čínskemu jüanu klesol o 0,3 percenta na 13,46 rubľa za jüan.
„Obmedzená ponuka cudzích mien od exportérov naďalej vyvíja tlak na pozície v rubľoch v dôsledku problémov s repatriáciou prostriedkov,“ uviedol analytik Promsvjazbank Egor Žilnikov, podľa ktorého rubeľ zasiahlo aj zníženie exportu.
Rubeľ sa v auguste oslabil voči doláru takmer o šesť percent po tom, ako stratil podporu mesačného zdaňovacieho obdobia, počas ktorého exportujúce firmy zvyčajne vymieňajú svoje devízové príjmy, aby si splnili svoje lokálne záväzky.
Rubeľ je celý rok pod tlakom v dôsledku zhoršujúcej sa obchodnej bilancie Ruska, keďže príjmy z vývozu klesajú a dovoz ožil. Kurz rubľa sa tento rok znížil o približne 28 percent z vlaňajšej úrovne blízko 70 rubľov za dolár.
Od neúspešnej ozbrojenej vzbury koncom júna rubeľ klesol takmer o 13 percent.
„Je možné, že pár dolár – rubeľ dosiahne hranicu 100 rubľov za dolár a prinúti ruské menové orgány podniknúť určité kroky na obmedzenie devalvácie a vývozcom zvýšiť predaj devízových ziskov,“ napísal v poznámke pre klientov Alexej Antonov z Alor Broker.
Výnosy ruského desaťročného OFZ dlhopisu pritom vzrástli na 11,66 percenta, čo je najvyššia úroveň od apríla 2022 a výrazne nad kľúčovou sadzbou Ruska na úrovni 8,5 percenta.
Ruské ministerstvo financií 8. augusta uviedlo, že rozpočtový deficit Ruska sa v januári až júli prehĺbil na približne 29 miliárd dolárov (26,50 miliardy eur).