V novej správe vydanej Rozvojovým programom OSN sa odhaduje, že 54 krajín, v ktorých žije viac ako polovica najchudobnejších ľudí na svete, aktuálne potrebuje okamžité odpustenie dlhov, aby sa zabránilo ešte väčšej extrémnej chudobe a aby mali šancu vyrovnať sa so zmenou klímy.

„V rozvojových ekonomikách sa rozvíja vážna dlhová kríza a pravdepodobnosť zhoršenia vyhliadok je vysoká," uvádza sa v správe.

Varovanie prichádza v čase, keď sa vo Washingtone konajú zasadnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky v čase rastúcich obáv z globálnej recesie a množstva dlhových kríz od Srí Lanky a Pakistanu po Čad, Etiópiu a Zambiu.

Problematiku zadlženosti treba riešiť hneď

Achim Steiner, správca Rozvojového programu OSN, vyzval na prijatie celého radu opatrení vrátane odpísania dlhov, poskytnutia širších úľav väčšiemu počtu krajín a dokonca pridania osobitných doložiek do zmlúv o dlhopisoch.

„Je potrebné, aby sme sa posilnili a našli spôsoby, ako tieto problémy riešiť skôr, než sa stanú prinajmenšom menej zvládnuteľnými, možno až nezvládnuteľnými," povedal novinárom.

Správa programu tiež vyzvala na prehodnotenie spoločného rámca pod vedením G20 - plánu, ktorý má pomôcť krajinám, ktoré sa dostali do finančných problémov v dôsledku pandémie Covid-19, reštrukturalizovať dlh. Doteraz ho využili len Čad, Etiópia a Zambia. Návrh bol rozšíriť oprávnenosť spoločného rámca tak, aby ho mohli využívať všetky silne zadlžené krajiny, a nie len približne 70 najchudobnejších krajín, a aby sa počas tohto procesu automaticky pozastavili všetky platby dlhu.

Odporúčala tiež, aby veritelia mali právnu povinnosť spolupracovať „v dobrej viere" pri reštrukturalizácii podľa spoločného rámca a aby krajiny mohli ponúknuť prijatie ekologických opatrení, ktoré by veriteľov motivovali k odpísaniu ich dlhu.

Ďalšie dôležité správy