Rast a výslnie im ešte v roku 2001 predpovedal Jim O'Neill z investičnej banky Goldman Sachs. Pojem BRIC sa zaužíval, „S“ na konci pribudlo, keď do zväzku po zhruba desiatich rokoch pribudla Južná Afrika.
Privátni investori rečiam o dravých ekonomikách uverili. Investovali a čakali obrovské zisky. Po rokoch a viacerých problémoch rozvíjajúcich sa ekonomík však prišlo vytriezvenie. Private equity investori sa pätici krajín začali otáčať chrbtom a hľadieť na iné, doposiaľ málo rozvinuté trhy, kde očakávajú lepšiu výnosnosť. Do popredia sa tak dostáva Indonézia, Filipíny, Thajsko a ďalšie krajiny juhovýchodnej Ázie, v centre pozornosti je i subsaharská Afrika.
Celkový kapitál investovaný na trhoch BRICS výrazne ubúda. V minulom roku bol o dvadsať percent nižší ako v roku 2012, oproti roku 2011 klesol už o 38 percent. Naďalej však krajiny ostávajú na rozvojových trhoch dominantné, len samotná India, Čína a Brazília zhltli vyše polovicu všetkých investícii.
Najčastejšie sa pochybuje o správnosti zaradenia Ruska do spoločnosti ekonomík budúcnosti. Ekonomika rastie v porovnaní s inými rozvíjajúcimi sa regiónmi pomalšie a krajina vymiera, čo bude mať na hospodárstvo negatívny dopad.
V roku 2050, na kedy J. O'Neill predpovedal, že BRIC dosiahne úroveň rozvinutých západných ekonomík, by malo v krajine žiť už len sto miliónov obyvateľov namiesto súčasných 140 miliónov. Krajine neprospieva ani silná závislosť od nerastných surovín, najmä zemného plynu, či rozsiahla a všadeprítomná korupcia. Investorov odrádza aj súčasný spor s Ukrajinou.
Opačný trend zaznamenávajú ďalšie rozvojové trhy. V roku 2013 sa na nich preinvestovalo o osemnásť percent viac financií ako rok predtým a suma 11 miliárd dolárov predstavovala podľa štúdie Emerging Markets Private Equity Association (EMPEA), z ktorej cituje spravodajský portál CNBC, maximum investované privátnymi fondmi za posledných päť rokov.
„Investori, samozrejme, hľadia mimo krajín BRICS, uvedomujúc si, že spotrebiteľmi ťahaný rast sa najviac zrýchľuje práve na nových trhoch,“ cituje CNBC Aly Jeddoa, partnera v spoločnosti privátneho kapitálu Abraaj Group. Tá sa práve sústreďuje na rozvíjajúce sa trhy v oblastiach Ázie, Afriky či Latinskej Ameriky a zameriava sa na investície v oblasti maloobchodu, zdravotnej starostlivosti a vzdelania.
Do popredia sa v minulom roku dostala najmä oblasť juhovýchodnej Ázie. Ešte v roku 2011 do krajín ako Indonézia, Malajzia, Vietnam či Thajsko putovalo len sedem percent investícií všetkých privátnych fondov, v minulom roku to už bolo 23 percent.
Aj oblasť subsaharskej Afriky sa tešila zvýšenému záujmu investorov. V roku 2013 na tomto trhu firmy privátneho kapitálu investovali 1,6 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 43 percent a podľa správy EMPEA päťročné maximum.
„Sme absolútne presvedčení o možnosti vysokých výnosov na rastúcich trhoch mimo BRIC,“ dodal A. Jeddoa s tým, že podľa ich skúseností sa investície môžu zhodnotiť až trojnásobne.
Napriek rastu na rozvíjajúcich sa trhoch mimo BRICS pôsobí len obmedzený počet private equity spoločností. Zameriavajú sa predovšetkým na oblasť prírodných zdrojov ako ťažba a energie, do popredia záujmu sa však dostávajú aj telekomunikácie, doprava či finančné inštitúcie.