Investori stavajú na to, že Fed začne čoskoro znižovať úrokové sadzby, pričom tento optimizmus sa odráža aj v oblasti dlhov na rozvíjajúcich sa trhoch. K znižovaniu sadzieb by mohli pristúpiť aj centrálni bankári na týchto trhoch, čo by spolu so slabším dolárom malo za následok potenciálny neočakávaný zisk pre držiteľov dlhopisov v miestnej mene. Informuje o tom Bloomberg.

Podľa spoločnosti Grantham Mayo Van Otterloo (GMVO) je to príležitosť, ktorá sa vyskytuje „raz za generáciu“. Latinskoamerický dlh pokračuje vo svojom najlepšom raste od roku 2009 vďaka skorej a agresívnej menovej politike v regióne.

„Miestny dlh je atraktívny vďaka doláru, lacným menám rozvíjajúcich sa trhov, sľubných výnosov a pokračujúceho procesu dezinflácie – bez ohľadu na to, čo Fed robí alebo hovorí,“ povedala Victoria Courmesová, manažérka z GMVO. „Náznaky, kedy by sa mohol začať cyklus uvoľňovania v Spojených štátoch, by mohli byť katalyzátorom pre slabší dolár a silnú výkonnosť miestneho dlhu.“

Ak dôjde k znižovaniu sadzieb v marci, centrálni bankári na rozvíjajúcich sa trhoch by zrejme nechceli riskovať znehodnotenie miestnej meny, uvádza Bloomberg. Tento scenár ponúka obchodníkom jedinečnú príležitosť. Príkladom je Latinská Amerika. Brazílska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú sadzbu Selic skôr a viac ako ostatné a už začala túto politiku uvoľňovať. V Čile, Kolumbii a Peru začali tiež znižovať sadzby.

„Latinská Amerika je naďalej najatraktívnejším regiónom pre dlhopisy v miestnej mene, najmä Brazília a Mexiko,“ povedal portfólio manažér firmy Vontobel Asset Management Carlos de Sousa. Keď Fed začne znižovať sadzby, „to povzbudí niektoré jastrabie centrálne banky – ako napríklad centrálnu banku Mexika –, aby urobili to isté. Tento rok sa im teda môže celkom dariť.“

Ďalšie dôležité správy

Japonský jen a americký dolár.
Neprehliadnite

Dolár posilňuje ku košu mien, keďže menej investorov čaká zníženie úrokov Fedu už v marci