Vojna na Ukrajine je zvláštna. Rusko krajinu napadlo, no ruskí občania môžu aj tak od júna cestovať na Ukrajinu za obchodom či zábavou. Podmienkou sú platné víza, píše agentúra Bloomberg.
Ruský plyn aj naďalej prúdi do Európy cez ukrajinský systém plynovodov. Síce v znížených objemoch, ale predsa.
Krajiny, ktoré Ukrajine dodávajú zbrane, zároveň platia Rusku za dovozy energie a hnojiva, takže sa podľa agentúry zároveň podieľajú aj na financovaní vojnového ťaženia ruského prezidenta Vladimira Putina. Len ťažko si predstaviť, že by sa niečo také dialo počas druhej svetovej vojny.
Do tohto chaosu sa pridáva Rusko, ktorého ciele invázie sa podľa agentúry menia takmer na mesačnej báze.
Ustupuje či sa rozbieha?
V určitom zmysle sa zdá, že Putin svoje ciele zmenšil. Aby dosiahol svoje pôvodné ciele – „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ Ukrajiny – zaútočil na oveľa väčšom fronte, než si Rusko udržiava dnes. Keď sa jeho armáda stiahla z Kyjeva či Sumy, tak sa tieto ciele, ktoré zneli ako eufemizmus pre zmenu režimu, dostali do úzadia.
Nič nenasvedčuje tomu, že by ich Putin v blízkej budúcnosti dosiahol, a tak ich možno len ťažko nazývať cieľmi. Oveľa vhodnejšie by bolo nazvať ich „snami“, konštatuje Bloomberg.
V inom zmysle sa zas zdá, ako keby ruský prezident svoje ciele rozšíril. Pôvodné územné ambície Ruska sa vzťahovali iba na administratívne hranice Doneckej a Luhanskej oblasti. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však nedávno vyhlásil, že „geografia sa zmenila“ a jeho krajina má teraz záujem aj o Cherson na juhu Ukrajiny a Záporožie v jej strede.
Víťazom za každých okolností
Najjednoduchším spôsobom, ako spojiť tieto dva rozdielne prístupy, je predpokladať, že sa Putin rozhodol ukoristiť viac územia, pretože sa mu nepodarilo dobyť Ukrajinu a dosadiť do nej prokremeľskú vládu. Ide vlastne o akúsi formu kompenzácie.
Táto vojna však popiera akékoľvek vysvetlenia. Je oveľa pravdepodobnejšie, že akýkoľvek „plán“ Kremľa je v týchto dňoch iba reakciou na vývoj situácie na bojisku. Ide skôr o ad hoc plány než strategické. Každá zmena vojenskej situácie vedie k novému ruskému „plánu“. Spoločné majú jediné – nech to už dopadne akokoľvek, musia Putinovi umožniť vyhlásiť víťazstvo.
Ruská armáda možno trpí nedostatkom ľudí a chabým vedením, no novým okolnostiam sa dokáže rýchlo prispôsobiť. Či už ide o nové západné zbrane v rukách Ukrajincov alebo náhlu zmenu politickej vízie Kremľa, Rusi budú bojovať.
Tá zo strán, ktorá nakoniec preukáže viac vytrvalosti a bojového ducha, získa juh a následne aj východ.
Ak tou stranou bude Rusko, Putinove ciele sa znovu zmenia, aby viac pripomínali jeho februárové sny. Ak tou stranou bude Ukrajina, Putin sa bude snažiť nájsť spôsob, ako sa aj napriek zisku menšieho územia bude môcť vyhlásiť za víťaza, uzatvára Bloomberg.