Sharenting je pojem, ktorý sa v našej spoločnosti objavuje čoraz častejšie. Označuje nadmerné zdieľanie fotografií, videí či iných citlivých informácií rodičmi o ich deťoch. Kamil Kopecký, ktorý sa venuje oblasti rizikového správania v online priestore a Karel Klatovský, odborník na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Microsoft, na podobné zdieľanie informácií upozorňujú. V relácií Českého rozhlasu zdôraznili, že rodičia často nemajú ani len predstavu o tom, kde môžu napokon fotografie ich detí skončiť.

...stačí jediná fotografia

Odborníci v rozhovore pre Český rozhlas upozornili na zdieľanie fotografií, na ktorých sa dieťa nachádza v chúlostivých situáciách. Podľa ich slov môže ísť napríklad o plačúce či obnažené dieťa. Problém však môžu predstavovať aj fotografie, ktoré zachytávajú dieťa sediace na nočníku.

Podľa odborníkov hrozí, že sa materiály začnú šíriť priestorom internetu a rodič tak nad nimi stratí kontrolu.

„Rodič v podstate ani netuší, kam sa fotografie dieťaťa môžu dostať. Existuje niekoľko druhov parafilných skupín, čo sú skupiny orientované napríklad na pedofilných užívateľov, ktorí tieto fotografie zbierajú. Dokonca ich v niektorých prípadoch aj predávajú, pretože práve tieto amatérske fotografie, ktoré vznikajú práve v rodinách sa dobre predávajú,“ upozorňuje K. Kopecký.

Za ďalší problém považuje aj to, že fotografie po zverejnení zostávajú v priestore internetu dlhodobo. Kritickou môže byť situácia najmä s odstupom času, kedy sa dieťa dostane napríklad do puberty a niekto zo spolužiakov intímnu fotografiu nájde. Podobné materiály môžu podľa odborníkov viesť k začiatku kyberšikany.

K. Klatovský, odborník na kyberbezpečnosť zároveň vyjadril obavu zo skupín, ktoré detské fotky dokonca aktívne vyhľadávajú. „Je nutné si uvedomiť, že stačí jedna fotografia a dieťaťu tým môžeme spôsobiť obrovský problém do budúcna,“ zdôraznil K. Klatovský v rozhovore Českého rozhlasu.

Aké fotografie sú najnebezpečnejšie?

Spoluautor výskumu o sharentingu priblížil, že takmer 70 percent českých rodičov pravidelne zverejňuje fotky detí, pričom až 7 percent z nich uverejňuje fotografie, na ktorých je dieťa obnažené.

Práve tieto zábery sú pritom najnebezpečnejšie. Odborníci preto odporúčajú zdieľať iba také fotografie, na ktorých je dieťa zahalené.

Profily detí, ktoré sa ešte ani nenarodili

V online priestore sa však podľa odborníkov začína objavovať aj ďalší fenomén - takzvané prenatálne profily. Ide o také profily detí, ktoré im rodičia založia ešte predtým, ako sa narodia.

„Akonáhle rodič získa fotografiu z ultrazvuku, nahrá ju na sociálnu sieť a začne vytvárať fiktívny profil doposiaľ nenarodeného dieťaťa. Akonáhle sa však narodí, začne profil kŕmiť ďalšími fotografiami,“ priblížil odborník na kyberbezpečnosť.

Zároveň dodal, že podobné aktivity sú v podstate zakázané, nakoľko sociálne siete stanovujú vekový limit, ktorý je nutné dosiahnuť na založenie profilu.

Ten sa však líši od krajiny ku krajine. Na úrovni Európskej únie si môžu jednotlivé krajiny od roku 2019 stanoviť, aké vekové limity pre zakladanie účtov na sociálnych sieťach nastavia. Pokiaľ v Českej republike je to 15 rokov, v prípade Slovenska ide o hranicu 16 roku života.

Ďalšie dôležité správy

creative home work space - work from home concept - girl with cat
Neprehliadnite

Sociálne siete nepatria k najdôveryhodnejším zdrojom informácií, upozorňujú finanční poradcovia