Bývalý prezident Bill Clinton odmietol názor, že za ruskú inváziu na Ukrajinu môže rozširovanie NATO, ktoré sa začalo počas jeho prezidentovania. Povedal to v relácii GPS Fareeda Zakariu v televízii CNN.
„Myslím si, že sme urobili správnu vec v správnom čase. A keby sme to neurobili, táto kríza by mohla nastať ešte skôr," vysvetlil Bill Clinton.
Kritici tvrdili, že pokračujúce narúšanie ruských hraníc zo strany NATO viedlo ruského prezidenta Vladimira Putina k tomu, aby inváziou na Ukrajinu vrátil Rusku časť jeho strateného impéria, alebo aby demonštroval, že Rusko nie je slabý štát, ktorý by sa dal ľahko zastrašiť Západom.
V tejto súvislosti Clinton pripomenul, že Putin „sa ani len trošku netají tým, že rozpad Sovietskeho zväzu považuje za veľkú tragédiu".
Bývalý prezident povedal, že USA a NATO nikdy nemali v úmysle ohrozovať Rusko a že národy východnej Európy majú právo žiť v bezpečí po desaťročiach nadvlády zo strany Ruska.
„Keď som urobil to, čo som urobil," povedal Clinton, „ponúkol som Rusku nielen osobitné partnerstvo s NATO, ale aj perspektívu prípadného členstva v NATO, pričom som argumentoval, že naše najväčšie bezpečnostné problémy v budúcnosti budú pochádzať od neštátnych aktérov alebo od autoritárskych štátov, ktoré predávajú chemické, biologické a jadrové zariadenia teroristickým skupinám. A že by sme to mali robiť spoločne."
Clintonovo zvolenie v roku 1992 prišlo v období po skončení studenej vojny. Národy východnej Európy sa v roku 1989 zbavili desaťročí komunistickej diktatúry a prezident Michail Gorbačov v roku 1991 „rozpustil" Sovietsky zväz.
Počas Clintonovho prezidentovania vstúpili do NATO Česká republika, Maďarsko a Poľsko a v roku 2004 Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Všetky tieto krajiny boli buď súčasťou Sovietskeho zväzu, alebo jeho spojencami.
„Chcete povedať Poliakom, že majú žiť do konca večnosti v neistote, že sa ich Rusko nepokúsi znovu napadnúť? Alebo Maďarom, alebo, viete, Pobaltským štátom a všetkým ostatným. Naozaj, po tom, čo urobili (vstúpili do NATO), chceli byť vôbec niekedy v Sovietskom zväze alebo jeho satelitom?" položil si otázku Bill Clinton a dodal, že podľa neho bola Česká republika zo všetkých krajín najdemokratickejšia a najlepšie spravovaná.
Februárová invázia na Ukrajinu narazila na silný odpor Ukrajiny, ktorá nedávno znovu dobyla časť územia, o ktoré prišla v prvých týždňoch útoku. Takisto viedla Fínsko a Švédsko, dvoch dlhoročných neutrálnych susedov Ruska, k tomu, aby požiadali o vstup do NATO.