Podiel podnikateľov z radov živnostníkov, malých a stredných firiem, ktorí sa chystajú svoje podnikanie ešte v tomto roku rozšíriť, mierne stúpol na 19 percent. Zachovať činnosť v súčasnom rozsahu plánuje 59 percent firiem. O obmedzení podnikania uvažuje sedem percent a o predaji alebo odovzdaní firmy dve percentá oslovených. Vyplýva to z prieskumu ČSOB a agentúry Datank na vzorke 303 podnikateľov.

„Podnikatelia a podnikateľky oslovení v rámci hĺbkových rozhovorov sa snažia o zachovanie stability. Mnohí z nich vyjadrujú neistotu v dôsledku politickej a ekonomickej situácie v krajine a nie sú schopní poskytnúť dlhodobé prognózy. Táto opatrnosť je zvlášť viditeľná pri podnikateľoch s väčším počtom obchodných miest, ktorí majú ťažkosti s uskutočňovaním zásadných zmien,“ zhodnotila manažérka oddelenia pre živnostníkov a malé firmy ČSOB Dáša Polláková.

Niektorí sa podľa nej rozhodli zachovať svoje súčasné podnikanie bez väčších zmien, pretože sa im darí dobre a nevidia dôvod na zásadné inovácie či rozšírenie. Iní odovzdávajú svoje firmy potomkom, čo považujú za najlepší spôsob, ako zachovať rodinnú tradíciu a zároveň využiť nové myšlienky od mladšej generácie. „Celkovo sa podnikatelia na Slovensku zameriavajú na stabilitu v časoch neistej ekonomickej a politickej situácie,“ vysvetlila odborníčka.

Za najväčšie riziká podnikatelia najčastejšie považujú vplyv vysokých cien energií a vstupných surovín. Označilo ich tak 26 percent firiem. O niečo menej (23 percent) vníma ako veľké riziko nedostatok kvalitnej pracovnej sily. Rovnaký podiel je ohrozený vývojom ekonomickej situácie v krajine.

„Naopak, medzi najviac pozitívne vplyvy patria vývoj nových technológií, ktoré pomáhajú 48 percent oslovených a rozvoj umelej inteligencie, ktorej pozitívny dopad na biznis vníma 29 percent firiem,“ dodala Dáša Polláková.

Ďalšie dôležité správy

Martin Vlachynský
Neprehliadnite

Analytik Vlachynský: Nútení živnostníci sú len politická zásterka na zvyšovanie daní a odvodov