Do štátneho rozpočtu do konca roka pribudne o 1,1 miliardy eur viac, než ukazovala marcová daňová prognóza. Uviedol to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) počas stredajšej tlačovej konferencie o aktualizácii daňovej prognózy na roky 2020 až 2024. Podľa Matovičových slov je príčinou to, že sa firmám vlani darilo omnoho lepšie, než sa čakalo, a výpadky na daniach a odvodoch boli sedemkrát nižšie, ako ukazovali odhady.

Ako Matovič ilustroval, keď prognóza rátala so sedempercentným výpadkom v daňovo-odvodových príjmoch za rok 2020, reálny prepad bol len na úrovni jedného percenta. „Je to vysvedčenie prístupu vlády v pomoci podnikom," poznamenal Matovič s tým, že vďaka pomoci podnikom tie mohli odvádzať dane a odvody a takisto platiť svojich zamestnancov, ktorí tiež odviedli dane i odvody do štátnej pokladnice.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá vymenovala Pavla Naďa (nie je na snímke) za predsedu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR v utorok 18. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prezidentka podpísala novelu zákona o rozpočte. Výdavky stúpnu o 3,74 miliardy eur

Minister takisto dodal, že výpadok ziskov slovenských firiem bol vlani len polovičný oproti marcovým očakávaniam. „A keď sme predpokladali, že výpadok na daniach z príjmu právnických osôb bude 700 miliónov eur, výpadok bol približne len polovičný," podotkol.

Ďalšou okolnosťou, ktorá prispela k priaznivejšej prognóze, je podľa Matoviča aj výber dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorý je takisto nad očakávania.

Štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek podotkol, že najvyššie prírastky sú podľa prognózy v daniach z príjmov právnických osôb a v daniach z tovarov a služieb. Takisto vyzdvihol, že kumulatívna strata slovenských firiem sa oproti predchádzajúcim rokom zmenila len nepatrne.

Michal Havlát z Inštitútu finančnej politiky skonštatoval, že júnová prognóza vychádza z daňových priznaní, pričom doteraz ich majú odovzdaných 60 percent zo všetkých. Na ich základe sa podľa neho dá povedať, že pandémia nového koronavírusu zasiahla odvetvia slovenskej ekonomiky nerovnomerne a rozdiel je aj medzi malými a veľkými podnikmi – tie menšie zvládali pandémiu o niečo horšie.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k podpore očkovania proti Covid-19 v Bratislave 30. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Štát bude odškodňovať za očkovanie prémiou a sprostredkovateľským bonusom

Na margo výberu DPH Havlát podotkol, že tá mala začiatkom roka slabý štart pre prepad spotreby, ktorý súvisel s lockdownom. „Do konca roka ale očakávame relatívne silné oživenie, ktoré je zodpovedné za takmer 400 miliónov, ktoré vidíte v rámci tých 1,1 miliardy eur," podotkol. Podľa neho dosiahne celkový výnos z DPH úroveň z roka 2019 už v tomto roku.

Matovič na otázku, na čo sa využije 1,1-miliardové navýšenie odpovedal, že legislatíva nepovoľuje tieto peniaze minúť, táto suma preto zníži plánovaný deficit. Zopakoval, že konsolidácia verejných financií sa budúci rok ešte nechystá, pretože rezort financií počíta s treťou vlnou pandémie.