Rozpočet Európskej únie umožňuje členským krajinám dosahovať viac, než by dokázali samostatne. Členské štáty do rozpočtu prispievajú a zároveň z neho čerpajú finančné prostriedky. Každý v inej výške. Niektoré krajiny tak končia ako čistí prispievatelia, čo znamená, že dávajú viac, než získavajú, zatiaľ čo iné sú čistými príjemcami: dostávajúc viac, než odvádzajú.

Do rozpočtu EÚ prispeli v roku 2023 podľa údajov Európskej komisie najviac štyri krajiny. Ide o tzv. „Veľkú štvorku“: Nemecko (33,8 miliardy eur), Francúzsko (25,8 miliardy eur), Taliansko (18,8 miliardy eur) a Španielsko (13,6 miliardy eur).

Na opačnom konci rebríčka je deväť krajín, ktoré dali menej než jednu miliardu eur. Najnižšie príspevky zaznamenali Malta (112 miliónov eur), Cyprus (259 miliónov eur) a Estónsko (355 miliónov eur).

Portál Euronews.com informuje, že v roku 2023 bolo desať krajín čistými prispievateľmi do rozpočtu EÚ:

  1. Nemecko (prispelo o 19,8 miliardy eur viac, než dostalo)

  2. Španielsko (o 12,1 miliardy eur)

  3. Francúzsko (o 9,3 miliardy eur)

  4. Holandsko (o 6,3 miliardy eur)

  5. Taliansko (o šesť miliárd eur)

  6. Švédsko (o 1,6 miliardy eur)

  7. Rakúsko (o 1,3 miliardy eur)

  8. Írsko (o 1,3 miliardy eur)

  9. Dánsko (o 1,2 miliardy eur)

  10. Fínsko (o 0,8 miliardy eur).

Na druhej strane, čistými príjemcami možno označiť 17 členských štátov, sú najmä z regiónov strednej a východnej Európy. Poľsko, ktoré získalo o 14,1 miliardy eur viac, než prispelo, patrí medzi najväčších príjemcov rozpočtu Únie, spolu s ďalšími krajinami využívajúcimi finančné mechanizmy solidarity.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová sa raduje po jej opätovnom zvolení, v pozadí vpravo tlieska podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na ustanovujúcom plenáronom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu vo štvrtok 18. júla 2024. Európsky parlament (EP) vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodol o tom, že Ursula von der Leyenová zostane predsedníčkou Európskej komisie (EK) aj v druhom funkčnom období. Zo 707 hlasujúcich europoslancov získala 401 hlasov, 284
Neprehliadnite

Von der Leyenová pomenila, čo sa dalo. Osem najväčších prekvapení v novej Európskej komisii