Rozkošná irónia škótskeho referenda

Gordon Brown Zdroj: SITA/AP

Šesťdesiattriročný Škót a bývalý vodca labouristov sa však stal veľkou rečníckou hviezdou kampane proti nezávislosti Škótska na Británii Better Together (Lepšie spoločne) a má najväčší podiel na tom, že Británia zostala po hlasovaní jednotná, napísala agentúra AP.

Obrana rodnej vlasti v Spojenom kráľovstve v expremiérovi opäť prebudila vášeň, ktorá sa z neho počas sporov vo vláde v Londýne zrejme vytratila. Jeho prejav v predvečer štvrtkového referenda vyvolal na sociálnych sieťach obrovské nadšenie a v mnohých komentároch zaznelo, že Brown mal kampaň unionistov viesť od začiatku. „Brown stál za povzbudením kampane. Keď hovoril, mal autoritu. Hovoril od srdca,“ uviedla Victoria Honeymanová, ktorá prednáša politológiu na univerzite v anglickom Leedse.

Ellen Baronová (62) zo škótskeho mestečka Renfrew neďaleko Glasgowa volí labouristov celý život. Ako hovorí, bola si istá, že Brown zvráti situáciu v neprospech lídra škótskych separatistov Alexa Salmonda, ktorý po neúspešnom referende v piatok oznámil svoju rezignáciu. „Brown bol pre Alexa Salmonda viac ako súperom,“ uviedla Baronová. Je podľa nej škoda, že sa Brown nezapojil už do dvoch predreferendových televíznych debát. Proti Salmondovi tam vystupoval bývalý labouristický minister financií, ďalší Škót Alistair Darling.

Podľa analytikov je Brownovou hlavnou zásluhou, že si skôr ako ostatní uvedomil, že kampaň treba viesť úplne iným smerom. Nie strašiť tým, ako zle dopadne Škótsko, keď sa osamostatní, ale naopak vyzdvihnúť, prečo by mali byť škótski voliči hrdí na to, že sú Briti. Týmto strategickým krokom chcel zároveň prinútiť tri najväčšie britské strany – konzervatívcov premiéra Davida Camerona, liberálnych demokratov vicepremiéra Nicka Clegga a svojich vlastných labouristov, ktorým šéfuje Ed Miliband – aby ponúkli Škótom väčšie právomoci, ak odmietnu nezávislosť.

Keby tieto tri strany neprijali Brownov návrh a nedali škótskym nacionalistom na poslednú chvíľu túto ponuku, Škótsko by sa osamostatnilo a bol by to práve Cameron, a nie Salmond, kto by bol nútený rezignovať, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na analytikov.

„V tom celom je rozkošná irónia,“ myslí si John Curtice, profesor politológie z univerzity v Glasgowe. „Brown zrejme zachránil politickú kožu Davida Camerona,“ dodal.

Počas celého leta, keď škótski nacionalisti získavali podľa prieskumov stále viac hlasov, veľa ľudí z tábora unionistov sa otvorene pýtalo, prečo hrá Brown v celej kampani takú malú úlohu. Podľa politológov však išlo o jeho vlastné rozhodnutie, ktoré nakoniec zmenil.

„Brown sa postupne zapájal viac a viac do kampane Lepšie spoločne, pretože musel byť čím ďalej tým viac frustrovaný z toho, ako to ostatní vedú,“ uviedol Curtice.

Vo svojom stredajšom prejave nazval bývalý labouristický premiér škótskych nacionalistov sebcami a unionistov označil za bratov. „Čo za posolstvo Škótsko vyšle svetu, keď zajtra oznámime, že sa vzdávame zdieľania vecí, že rozbíjame naše partnerstvo, že opúšťame spoluprácu a myšlienku solidarity úplne zahodíme? To nie je Škótsko, ktoré poznám a uznávam,“ apeloval Brown počas 13-minútového prejavu, ktorý predniesol spamäti a bez akýchkoľvek poznámok.

Keď Alex Salmond oznámil v piatok svoju rezignáciu, objavili sa špekulácie, či práve Gordon Brown nenastúpi na jeho miesto a nebude sa snažiť dostať do škótskeho parlamentu. Bývalý premiér je ešte stále poslancom v britskej Dolnej snemovni za škótske mestečko Kirkcaldy, kde strávil detstvo.

Rozkošná irónia škótskeho referenda

Alex Salmond Zdroj: SITA/AP

Práve v Kirkcaldy neboli Brownovným vystupovaním nijako prekvapení – odhodlanie a charizmu mal vraj už od strednej školy. Práve v tomto meste Brown v šestnástich rokoch oslepol na ľavé oko, keď sa zranil v rugbyovom zápase. Následne takmer stratil zrak i na pravom oku. To ho však neodradilo, skôr naopak. Bol zvolený do tradičnej funkcie zástupcu študentov a zamestnancov univerzity v Edinburghu, začal vyučovať politológiu a vstúpil do politiky.

„Gordonovi trvá, kým sa do niečoho pustí. Ale keď sa tak stane, je lepší držať sa bokom. Žije pre politiku a nerád prehráva,“ opísal Browna jeden z miestnych obyvateľov Alasdair Campbell.

Odchádzajúci škótsky premiér obvinil Londýn z oklamania Škótov

Odchádzajúci škótsky premiér Alex Salmond v nedeľu obvinil londýnskych politických lídrov, že oklamali škótskych voličov v súvislosti s referendom o nezávislosti. Reagoval tak na terajšie rozpory na britskej politickej scéne o tom, ako a kedy by mali byť posilnené právomoci škótskeho parlamentu. Pritom Briti Škótom väčšie práva sľúbili počas vyostrenej kampane pred hlasovaním, ktoré nakoniec dopadlo v neprospech stúpencov nezávislosti.

Škóti vo štvrtkovom referende perspektívu nezávislosti nečakane vysokým rozdielom 10 percent odmietli. Škótsky premiér a šéf Škótskej národnej strany Alex Salmond následne oznámil svoju rezignáciu. Teraz v súvislosti so spormi o ďalšom postupe obvinil britských politikov, že dávali Škótom falošné sľuby.

„Myslím, že ten sľub vymysleli v zúfalstve posledných dní kampane a teraz si to každý v Škótsku uvedomil,“ vyhlásil Salmond s odkazom na sľub britského premiéra Davida Camerona a ďalších politikov, že v prípade zotrvania Škótska v rámci Británie sa významne rozšíri autonómia Škótska. „Ľudia, ktorí boli presvedčení, aby hlasovali Nie (nezávislosti), boli oklamaní a podvedení,“ dodal Salmond v rozhovore s BBC.

Práve tento sľub zo strany Britov podľa neho otočil v poslednej chvíli výsledok referenda. Proti škótskej samostatnosti hlasovalo 55,3 percenta škótskych voličov a za ich bolo 44,7 percenta.

Všetky tri hlavné britské strany – konzervatívci, liberálni demokrati i labouristi – sa zhodujú v tom, že škótski zákonodarcovia by mali dostať viac rozhodovacích práv v oblasti daní, sociálnej starostlivosti, financií a sociálnej i ekonomickej politiky. Lenže osem mesiacov pred parlamentnými voľbami, ktoré budú v Británii na budúci rok na jar, sa jednotliví politici nedokážu dohodnúť, kedy a ako by sa mal tento presun právomocí uskutočniť.

Rozkošná irónia škótskeho referenda

David Cameron Zdroj: SITA/AP

A premiér David Cameron v tejto súvislosti (a pod tlakom niektorých poslancov svojej strany) prišiel ešte s ďalším návrhom, ktorý súvisí s posilnením autonómie Škótska. Týka sa úsilia o viac právomocí aj pre Anglicko. „Rovnako ako Škóti budú hlasovať vo svojom škótskom parlamente o daniach, výdavkoch a sociálnom zabezpečení, tak by o týchto záležitostiach mali hlasovať aj Anglicko, Wales a Severné Írsko,“ vyhlásil. V pondelok by mal svoj postup počas škótskeho referenda a následné kroky týkajúce sa väčšej autonómie oblasti riešiť so svojimi spolustraníkmi na samite v sídle britských premiérov v Chequers.

Lenže Cameronov plán, že by „Angličania mali hlasovať o anglických zákonoch“, sa nepáči opozičným labouristom. Obávajú sa najmä toho, že tieto reformy by mohli v budúcnosti zablokovať možný labouristický kabinet. Labouristi majú totiž tradične množstvo škótskych poslancov a ak tí nebudú môcť hlasovať v londýnskom parlamente napríklad o rozpočte či o iných zákonoch, hrozí, že strana v parlamente nič nepresadí.

Podľa bývalého britského premiéra Gordona Browna, ktorý bol jednou z najvýraznejších postáv v kampani za zotrvanie Škótska v rámci Británie, by sa sľuby dané pred referendom Škótsku mali začať plniť podľa vopred daného harmonogramu. Britskí zákonodarcovia by tak potrebnú legislatívu mali dostať na stôl do januára 2015.

Cameron zároveň sľubuje v prípade svojho víťazstva v parlamentných voľbách na budúci rok, že vypíše v roku 2017 referendum o zotrvaní Británie v Európskej únii. Ak by referendum rozhodlo o odchode Británie z EÚ, Škóti, ktorí sú pomerne proeurópski, by sa mohli začať znova usilovať o odtrhnutie od Británie, varoval Salmond.