Od chvíle, keď pred šiestimi rokmi vznikol prvý index pre whisky, vzrástla hodnota najlepších jednodruhových (single malt) whisky o vyše 660 percent a prekonala výkonnosť akciových trhov a ďalších aktív. V januári sa jediná fľaša škótkskej Macallan „M“ vydražila za rekordných 628 205 dolárov (takmer 505-tisíc eur).

„Whisky ako spôsob investície ťahá nahor rastúci zahraničný dopyt spolu s neustále sa znižujúcou ponukou vzácnej a starej single malt,“ myslí si Stephen Notman zo spoločnosti The Whisky Corporation.

Whisky, alebo aj whiskey, je liehovina vyrábaná z obilnín, predovšetkým z jačmeňa, ale aj z kukurice a ryže, ktoré sa pomelú, vykvasia a destilujú, aby sa nechali dozrievať v dubových sudoch. Časť whisky sa počas zrenia zo sudov vyparí. Tejto strate sa hovorí anjelská daň. Keď whisky dozrieva dlho, často jej veľa nezostane, čo je dôvod, prečo sú staršie whisky vzácnejšie a drahšie.

Napríklad v roku 2012 sa fľaša 64-ročnej škótskej whisky Glenfiddich z roku 1937 predala v dražbe aukčného domu Christie‘s za 46-tisíc libier (takmer 58-tisíc eur). Naplnených bolo pôvodne len zhruba 60 fliaš.

Odborníci sú presvedčení, že takéto obmedzené množstvo starších, vzácnych whisky znamená, že trh má pred sebou nepretržitý prudký rast.

Investovanie do whisky sa začína podobne ako v prípade mnohých iných investícií vytvorením dobrého portfólia, tvrdí investičný poradca Nicholas Pollacchi zo spoločnosti Whisky Dog. „Nie je to exaktná veda,“ tvrdí. „Hľadáte raritu, ide o konkrétnu fľašku, ktorú kupujete.“

Investori by si mali dávať pozor, aby svoju investíciu nevypili. Polacchi odporúča kúpiť si – pokiaľ je to možné – dve fľaše: jednu do investičného portfólia a druhú na príjemné popitie.

Investori môžu vstúpiť aj do jediného whiskového investičného fondu na svete. Vznikol tento rok a je riadený z Hongkongu. V jeho portfóliu je vyše 3000 fliaš predovšetkým zo Škótska a z Japonska. Manažéri fondu už získali štyri milióny dolárov (3,2 milióna eur). Do konce roka plánujú získať ďalších šesť miliónov dolárov (vyše 4,8 milióna eur) zo ziskov z predaných fliaš whisky plánujú vyplácať ročné dividendy.

„Súčasťou našej stratégie je sústrediť sa na ikonické značky, tiché pálenice – teda destilérky, ktoré ukončili výrobu – výbery limitovaných edícií a prémiové whisky,“ povedal správca fondu Rickesh Kishnani. „Whisky budeme nakupovať a predávať nepretržite po celý rok tak, aby sme boli aktívne obchodujúci fond, nie fond s dlhodobou stratégiou kúp a drž,“ poznamenal.

Do whisky síce môže investovať ktokoľvek, nie je to však úplne najlacnejšie aktívum na kúpu. Kishnaniho fond požaduje investíciu v minimálnej výške 250-tisíc dolárov (201-tisíc eur).

„Je to ako kupovať umenie; je to investícia, ktorú poháňa vášeň, takže to nie je pre všetkých,“ poznamenal Pollacchi.