Rokovania o opätovnom zapojení Iránu a Spojených štátov do tzv. jadrovej dohody, obmedzujúcej nukleárny program Teheránu výmenou za zrušenie sankcií, sú v „slepej uličke". Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell to povedal v stredu pre agentúru AFP, z ktorej správy TASR čerpala.
Borrell sa snažil nájsť kompromis
Borrell v poslednom poldruha roku koordinoval snahy o oživenie jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom z roku 2015. USA od nej o tri roky neskôr za vlády prezidenta Donalda Trumpa odstúpili. Irán v reakcii na to postupne prestával dohodu plniť, zvýšil svoje zásoby obohateného uránu a vypol monitorovacie kamery dozornej agentúry OSN.
V auguste Borrell predložil signatárom návrh, ktorý vtedy označil za „konečný". Podľa jeho vyjadrenia pre AFP išlo o najlepší kompromis medzi postojmi všetkých strán.
Irán však stále žiada, aby Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) ukončila vyšetrovanie, ktoré začala po náleze stôp jadrového materiálu v troch objektoch. Teherán ich nedeklaroval ako súčasť svojho nukleárneho programu.
Prelom sa v najbližšom čase neočakáva
Zmenila sa aj politická situácia v USA. Pre prezidenta Joea Bidena je pred novembrovými voľbami do Kongresu ťažké uzavierať dohody s Iránom, približuje AFP. „Návrhy sa zbližovali, ale, žiaľ, po lete sa posledné návrhy nezbližujú, ale rozchádzajú," opísal Borrell situáciu. Po posledných návrhoch Iránu prelom v najbližšom čase neočakáva.
Európski signatári jadrovej dohody – Británia, Francúzsko a Nemecko – minulý týždeň uviedli, že pochybujú o úprimnosti Iránu obnoviť dohodu. Teherán označil ich spoločné stanovisko za nekonštruktívne a poľutovaniahodné.
Borrell pre AFP dodal, že už nemôže predložiť žiaden návrh na prekonanie patovej situácie. „Z mojej strany už nemám čo navrhovať," vyhlásil.
Ďalšie dôležité správy