Ako hodnotíte vývoj telemedicíny na Slovensku v posledných rokoch? Čo bolo podľa vás najväčším impulzom pre jej rýchly rozvoj?
Ing. Ľuboš Petrík:
Rýchlejšiemu nábehu technológií pre vzdialenú starostlivosť rozhodne pomohla pandémia, ktorá vytvorila tlak na využívanie alternatívnych kanálov pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Tento trend sa snažia využiť aj technologické firmy, čím vzniká akceleračný efekt, ktorý zavádzanie telemedicíny ešte viac urýchľuje. V neposlednom rade postupne preberajú väčšiu zodpovednosť za svoj životný štýl aj samotní pacienti; monitorujú samých seba, v čom im dokáže telemedicína výrazne pomôcť.
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH:
Jednoznačne súhlasím s tým, že najsilnejším impulzom pre rozvoj telemedicíny bol covid-19. Pod tlakom pandémie a osobného ohrozenia začali ľudia prijímať veci, ktoré predtým nechceli akceptovať – napríklad elektronické recepty alebo vzdialené konzultácie. Medicína prestala byť vyslovene záležitosťou osobného kontaktu a pacienti začali vnímať možnosť spojiť sa s lekárom na diaľku ako veľmi prospešnú. V dôsledku toho nastal obrovský dopyt po dobrých telemedicínskych riešeniach aj v pocovidovej ére.
V ktorých oblastiach zdravotnej starostlivosti vidíte v najbližších rokoch najväčší potenciál pre využitie telemedicíny?
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH:
Zo zavedenia telemedicíny môže profitovať celé slovenské zdravotníctvo. Máme nedostatok zdravotníckych pracovníkov a stále rastúcu potrebu poskytovať zdravotnú starostlivosť pre rôzne skupiny pacientov. Telemedicína môže prispieť k tomu, že dokážeme urobiť viac práce za menej času, a dokážeme to spraviť dokonca lepšie. Musíme sa len povzniesť nad tradičný model návštevy pacienta v ambulancii a kompletne prekopať pôvodné scenáre zdravotnej starostlivosti. Potrebujeme nájsť spôsob, akým implementovať telemedicínu v našich podmienkach a umožniť jednotlivým medicínskym odborom využiť benefity, ktoré telemedicína ponúka.
Ing. Ľuboš Petrík:
Telemedicína dokáže zohrať úlohu v širokom spektre diagnóz a tiež pri prevencii. Má potenciál stať kľúčovým nástrojom na odľahčenie preťaženého zdravotného systému. Tým, že pacient zostáva dlhšie v domácom prostredí, oveľa menej zaťažuje zdravotný systém z pohľadu vyťaženia zdravotného personálu. Dnes už prakticky žiadny zdravotný systém na svete nie je schopný plnohodnotne obslúžiť všetkých pacientov bez telemedicíny.
Pozrime sa na telemedicínu z pohľadu biznis prostredia. Prečo by mali tejto téme venovať pozornosť firmy? V čom môže byť pre nich telemedicína osožná?
Ing. Ľuboš Petrík:
Keď vnímame firmy ako zamestnávateľov, tým, samozrejme, vyhovuje, ak majú zdravých zamestnancov. Telemedicína zohráva dôležitú úlohu najmä v prípade domácej liečby – v mnohých pozíciách dokáže pacient vykonávať svoju prácu v relatívne slušnom výkone aj vo svojom home office.
Telemedicína je dôležitá aj z hľadiska prevencie a skoršieho záchytu kritických stavov. Práve pre zamestnávateľov pripravujeme špeciálny produkt preventívnej zdravotnej starostlivosti, ktorý bude kombinovať preventívne prehliadky výživového poradenstva s krátkodobým monitoringom zdravých pacientov pre potreby prevencie. Na slovenský trh ho v úvodnej pilotnej fáze uvedieme na jeseň tohto roka.
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH:
Starostlivosť o zamestnanca by sa rozhodne nemala končiť odovzdaním výplaty. V nasledujúcich rokoch sa bude pravdepodobne posúvať aj do inej roviny. Zamestnávatelia sa budú snažiť svojim zamestnancom poskytnúť aj moderné benefity, prostredníctvom ktorých sa o zamestnancov postarajú aj z hľadiska jeho zdravotného stavu či psychologického statusu.
Prostredníctvom telemedicíny im napríklad môžu ponúknuť možnosť konzultácií bežných zdravotných problémov, starostlivosť o chronicky chorých zamestnancov a samozrejme i prevenciu. Podobný význam môže mať telemedicína pri zamestnávaní znevýhodnených ľudí, ktorí na plnohodnotné zapojenie sa do pracovného procesu potrebujú zdravotnícku konzultáciu alebo dohľad, ktoré im dokáže poskytnúť práve telemedicína.
S akými najväčšími výzvami a prekážkami sa stretávate pri implementácii telemedicínskych zariadení?
Ing. Ľuboš Petrík:
V prvom rade neexistujú úhradové mechanizmy a model financovania z prostriedkov verejného zdravotného poistenia sa hľadá pomerne zložito. Druhú skupinu problémov tvoria chýbajúce štandardy, a to nielen technické, ale aj medicínske. Nie je jasné, v ktorých prípadoch a akým spôsobom telemedicínu využívať, ako majú byť nakonfigurované jednotlivé súčasti technológie či ako má byť financovaný technický dohľad, ktorý odbremení bežný zdravotný personál od technických operácií.
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH:
Absencia platobného mechanizmu je naozaj zásadným problémom. Pritom nájdenie modelu financovania z verejného zdravotného poistenia je kľúčovým predpokladom k tomu, aby sa telemedicína stala regulárnou súčasťou zdravotného systému, rovnako ako napríklad lekárenská či dlhodobá starostlivosť. Zároveň však treba povedať, že s problémom platobného mechanizmu sa boria všetky krajiny, ktoré telemedicínu zavádzajú.
K týmto všetkým faktorom doplním ešte jeden významný, a tým je absencia regulačného prostredia. Na Slovensku chýba organizačná legislatíva, predpisy, usmernenia, ktoré by nejakým spôsobom regulovali, čo, kedy a ako robiť. No a okrem týchto výziev je potrebné riešiť aj adopciu telemedicíny zo strany pacientov a lekárov, pripraviť ich na používanie nových technológií a urobiť všetko pre to, aby telemedicínske služby chceli využívať.
Spoločnosti Goldmann Systems sa však aj napriek týmto problémom podarilo úspešne implementovať riešenie telemon v Čechách aj na Slovensko. Ako toto riešenie funguje v praxi?
Ing. Ľuboš Petrík
Telemon slúži na vzdialený monitoring vitálnych funkcií pacientov. Na jeho vývoji sme v Goldmann Systems pracovali spolu s partnermi takmer 2 roky. Dnes úspešne spolupracujeme s vyše 20 významnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a na projekt máme výborné ohlasy. V rámci programu v súčasnosti monitorujeme asi 1000 pacientov s chronickým ochorením v oblasti diabetes, kardiovaskulárnych chorôb, pneumológie, hepatológie a podobne. Približne polovica z nich pochádza z Fakultnej nemocnice Banská Bystrica. Úspešne spolupracujeme aj so sieťou nemocníc AGEL.
Akým spôsobom je v rámci riešenia telemon ošetrená bezpečnosť dát pacientov, aby sa v rámci digitálnej transformácie neocitli v nesprávnych rukách?
Ing. Ľuboš Petrík
Celá platforma je postavená v kontexte MDR ready. To znamená, že bude spĺňa certifikačné požiadavky medzinárodnej normy, ktorá reguluje špecifické prvky bezpečnosti a spoľahlivosti pre odvetvie zdravotníctva. V tomto sektore je okrem bezpečnosti samotných dát dôležitá aj bezpečnosť a auditovateľnosť vplyvu na liečebný postup. Aktuálne sme v záverečnej fáze certifikácie, ktorá má preukázať, že naša technológia implicitne dodržiava najvyššie štandardy bezpečnosti platné v zdravotníckom systéme.
Ako hodnotíte spoluprácu lekárov a technológov v oblasti telemedicíny? Dokážete sa vzájomne priblížiť?
Ing. Ľuboš Petrík
My v Goldmann Systems zabezpečujeme samotnú technickú časť. Snažíme sa celú tú platformu, ktorú sme vyvinuli, nastaviť a prispôsobiť tak, aby bola pre lekárov čo najprívetivejšia. Aby nemuseli riešiť technologické aspekty, ale mohli sa sústrediť na tie medicínske. Musím povedať, že sme mali šťastie na lekárov, ktorí sú priaznivcami technológií a sú tiež veľmi inovatívni, takže dokážu tieto technológie osadiť do klinickej praxe, čo je z môjho pohľadu kľúčové.
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH
Ja som úprimne prekvapený, že technológovia majú v sebe veľký drive pre inovácie v zdravotnej starostlivosti, podobne ako niektorí zdravotní pracovníci. Keď je takéto chcenie na oboch stranách, komunikácia funguje veľmi dobre. Technológovia sú veľmi skúsení, vnímaví a empatickí, čo sa týka telemedicínskych potrieb a dokážu prispôsobiť riešenia tomu, čo pacienti a zdravotníci naozaj potrebujú.
Ak má byť totiž telemedicína úspešná, musí byť prijatá. A to tak lekárom, sestrou, ako aj samotným pacientom, ktorý je prijímateľom tej starostlivosti. Riešenia teda musia byť nadizajnované tak, aby boli pohodlné, bezpečné, jednoduché a užívateľsky prívetivé. Ja sa veľmi teším z toho, ako technologické firmy pristupujú nielen k tým hard, ale aj k týmto soft záležitostiam, ktoré vnímajú pacienti a lekári ako konzumenti tejto služby.
Aké inovácie a nové trendy očakávate v oblasti telemedicíny?
Ing. Ľuboš Petrík:
Technologickým trendom sú rozhodne algoritmy umelej inteligencie, ktoré dokážu pracovať s masívnymi zdrojmi dát a veľmi efektívne pomôcť lekárom pri diagnostike a vyhľadávaní nových liečebných postupov. Na Slovensku sme však v zdravotníctve zatiaľ neprekonali základnú digitalizačnú transformáciu, veľa vecí funguje len offline, medicínske portály alebo pacientske aplikácie nie sú štandardom. Umelá inteligencia môže nastúpiť až potom, ako bude takáto digitálna transformácia do istej miery rozbehnutá aj u nás.
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH
Ja veľmi perspektívne vnímam zavedenie telemedicíny do liečby a manažmentu chronických ochorení. Keď má pacient adekvátnu starostlivosť, liečbu a režim, máme dobrú adherenciu pacienta. Nejde nám o to, aby pacient dlho žil, ale aby mal so svojou chorobou hlavne dobrú kvalitu života. Trendom je teda jednoznačne riešiť chronické choroby aj prostredníctvom telemedicíny. Tomu sa budú musieť prispôsobiť mnohé riešenia vrátane technológií a platobných mechanizmov a v konečnom dôsledku aj postoj ľudí k telemedicíne.
Obaja patríte k iniciátorom a spoluzakladateľom Slovenskej spoločnosti pre telemedicínu a digitálne zdravie. Ako vznikla myšlienka na jej založenie a čo je jej cieľom?
Ing. Ľuboš Petrík:
Slovenská spoločnosť pre telemedicínu a digitálne zdravie vznikla v auguste tohto roka ako organizačná jednotka Slovenskej lekárskej spoločnosti. Hlavnou motiváciou pre jej založenie bolo postaviť nezávislú lekársku odbornú spoločnosť, ktorá bude pôsobiť ako hlavný odborný garant štátu pri tvorbe a posudzovaní projektov zameraných na telemedicínu. Podstatnou úlohou spoločnosti je tiež napomáhať pri hľadaní medicínskych štandardov pre uplatňovanie telemedicíny.
Spoločnosť bude zohrávať významnú úlohu aj pri organizovaní konferencie Telemedicína – Zdravie na diaľku. Máme ambíciu, aby sa táto konferencia stala akreditovanou odbornou konferenciou zameranou na používanie telemedicíny v zdravotnej starostlivosti, čo zásadne prispeje k vzdelávaniu zdravotníckeho personálu v tejto oblasti.
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH:
Ak chceme urýchliť zavedenie telemedicíny na Slovensku, musíme k tomu prispieť aj my sami. Téma telemedicíny sa musí dostať do povedomia pacientov, lekárov i regulátora. Prostredníctvom Slovenskej spoločnosti pre telemedicínu a digitálne zdravie ponúkneme svoje know-how odborným spoločnostiam i regulátorovi, teda rezortu zdravotníctva takým spôsobom, aby z toho mohol profitovať celý zdravotnícky systém.
Odborné spoločnosti majú totiž pomerne dôležitú funkciu v rámci pripomienkovania legislatívnych návrhov pre regulátora, pre zdravotné poisťovne i pre ostatné odborné spoločnosti. Prinášajú riešenia, poskytujú konzultácie, prípadne pripomienkujú rôzne materiály, ktoré ministerstvo chystá. Slovenská spoločnosť pre telemedicínu pripraví organizačný rámec pre prípravu príslušnej legislatívy, aby sme mohli vôbec začať diskutovať o platobnom mechanizme.
Čo sa týka ďalších cieľov spoločnosti, patria medzi ne najmä znižovanie záťaže chorobami prostredníctvom moderných technológií, zlepšovanie kvality života pacientov, predlžovanie ich života a zníženie záťaže pre zdravotnícky systém. Je to veľmi široký cieľ, ktorý hovorí o tom, že správnym použitím technológií, ktoré máme k dispozícii, vieme odľahčiť zdravotnícky systém, vieme sa starať o pacientov lepšie a vieme stihnúť viac práce.
Plánuje sa telemedicínska spoločnosť angažovať aj v aktivitách pre spoluprácu špecialistov?
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH:
Vzdelávanie je nevyhnutnou súčasťou poslania tejto spoločnosti. Musíme chápať, že mnohé technológie sa dajú používať intuitívne, ale mnohé sa treba naučiť používať. Jedným z cieľov spoločnosti je preto vzdelávať lekárov, sestry, zdravotníckych pracovníkov, ale i pacientov v tom, ako používať technológie pri ich zdravotnom probléme a v prospech ich zdravia.
Okrem toho si telemedicínska spoločnosť dáva za cieľ pomôcť pri reforme vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. Vieme, že zapojenie technológií do výučby lekárov je na Slovensku nedostatočné. To potrebujeme zmeniť. A potrebujeme tiež zlepšiť pracovné a študijné podmienky lekárov, pretože inak ich na Slovensku neudržíme. Zlepšovanie týchto podmienok je absolútne kľúčové pre to, aby sme mali k dispozícii modernú generáciu zdravotníckych pracovníkov motivovanú pracovať tu na Slovensku.
Ako sa môžu lekári a ďalší odborníci zapojiť do tejto iniciatívy?
MUDr. Vladimír Dvorový, MPH:
V našej spoločnosti veľmi radi uvítame prípadných záujemcov z radov lekárov, sestier a iných zdravotníckych pracovníkov, ale aj ľudí z oblasti medicínskych IT, z akademickej oblasti a vôbec všetkých ľudí, ktorých táto téma zaujíma. Budeme mať pre nich pripravené materiály a rôzne novinky z oblasti telemedicíny a veľa práce pri implementácii telemedicíny do jednotlivých odborov. Onedlho budeme mať hotový web s kontaktmi a budeme sa tešiť na všetkých nových členov, ktorí sú u nás srdečne vítaní.
Keďže kľúčovým cieľom, o ktorý sa v medicíne snažíme, je zlepšenie kvality života, chceme mať v tejto spoločnosti široké zastúpenie rôznych skupín vrátane pacientov, aby sme vedeli, či robíme veci správne a či sú prospešné. To sa dá iba vo forme vzájomného dialógu. Preto chceme, aby táto spoločnosť bola prvá, ktorá urobí veľmi demokratizačný krok a otvorí sa aj širokej verejnosti.
Ing. Ľuboš Petrík:
Som presvedčený o tom, že telemedicína je kľúčovou oblasťou budúcnosti. Verím, že členovia tejto odbornej spoločnosti budú naozaj veľmi blízko dôležitým telemedicínskym projektom, a budú tak stáť pri zlomovej systémovej reforme nášho zdravotníctva.
- Ing. Ľuboš Petrík, Goldmann Systems
Predseda predstavenstva technologickej spoločnosti Goldmann Systems, ktorá v spolupráci s lekárskou a vedeckou spoločnosťou prináša na Slovensko telemedicínske riešenia v podobe vzdialeného monitoringu fyziologických funkcií pacientov. Tím Goldmann Systems vytvoril technológiu, ktorá dokáže monitorovať zdravotné ťažkosti u hospitalizovaných pacientov, merať vybrané parametre pacientov v domácom prostredí a odosielať ich do informačného systému v zdravotníckom zariadení.
- MUDr. Vladimír Dvorový, MPH
Uznávaný internista, kardiológ a inovátor, ktorý je považovaný za priekopníka telemedicíny na Slovensku. Má za sebou množstvo úspešných inovácií, ktoré prispeli k zefektívneniu a humanizácii liečby pacientov, napríklad plávajúce lôžka, triage či robotické dávkovanie liekov. Jeho ambíciou je vytvoriť na Slovensku funkčný telemedicínsky systém, aby bolo možné aspoň časť potenciálu digitálneho zdravia a telemedicíny využiť v prospech pacienta.