Vďaka celosvetovému pokroku v oblasti zabezpečenia prístupu k zdravotnej starostlivosti, hygienickým zariadeniam, vzdelaniu a pokračujúcemu boju proti hladu sa nielenže zvyšuje priemerná dĺžka života na celom svete, ale postupne sa zmenšujú rozdiely medzi vysoko rozvinutými regiónmi a zvyškom sveta. Téme sa venuje portál Statista.
Podľa populačnej divízie OSN sa celosvetová očakávaná dĺžka života pri narodení u oboch pohlaví zvýšila z 46,5 rokov v roku 1950 na 71,7 rokov v roku 2022. Taktiež sa očakáva, že do roku 2050 sa zvýši na 77,3 rokov. Čo je však možno ešte dôležitejšie je fakt, že sa celosvetové rozdiely v priemernej dĺžke života zmenšujú, pričom najmä Ázia zaznamenáva rýchly pokrok pri dobiehaní Európy a Severnej Ameriky.
V rokoch 1950 až 2000 sa priemerná dĺžka života v Ázii zvýšila o viac ako 25 rokov, čím sa rozdiel oproti Severnej Amerike a Európe znížil z viac ako 20 rokov na menej ako 10 rokov. Predpokladá sa, že do roku 2050 Ázia takmer doženie západný svet a jej priemerná dĺžka života dosiahne takmer 80 rokov. Napriek rýchlemu zlepšeniu je Afrika jediným regiónom, ktorý by mal do roku 2050 zaostávať za zvyškom sveta v očakávanej dĺžke života.
You will find more infographics at Statista