- Slovenské hospodárstvo rástlo v prvom štvrťroku tohto roka o 2,4 percenta. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad SR, ktorý tak potvrdil svoj rýchly odhad z polovice mája. V medziročnom porovnaní tak bol hospodársky rast v prvom kvartáli rýchlejší o 1,9 percentuálneho bodu. V medzikvartálnom porovnaní po sezónnom očistení hrubý domáci produkt stúpol o 0,6 percenta. V bežných cenách dosiahol objem vytvoreného hrubého domáceho produktu v prvých troch mesiacoch tohto roka 17,022 miliardy eur, čo znamenalo medziročný nárast o 1,9 percenta.
- Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 268 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 97 miliónov eur. "Dôvodom medziročného poklesu je najmä zníženie objemu predaja zemného plynu SPP na domácom trhu v dôsledku rastúcej konkurencie. Ďalším dôvodom je aj ukončenie príjmu z prenájmu tranzitnej infraštruktúry, ktorá vo februári 2013, v súlade s platnou európskou legislatívou, prešla do majetku medzinárodného prepravcu zemného plynu, Eustream," okomentoval dosiahnuté výsledky hovorca SPP Peter Bednár. Viac informácií tu.
- Miera nezamestnanosti na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka medziročne klesla o 0,4 percentuálneho bodu na 14,1 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR na základe výberového zisťovania pracovných síl. Nezamestnanosť pritom za január až marec tohto roka medziročne klesala druhý štvrťrok po sebe. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2013 sa znížila o 3,2 percenta na 382,9-tisíc osôb. Miera nezamestnanosti sa u žien znížila o 1,1 percentuálneho bodu na 13,9 percenta, u mužov stúpla o 0,2 percentuálneho bodu na 14,3 percenta.
- Verejné obstarávanie na základe uzavretých zmlúv v minulom roku dosiahlo celkový objem 5,851 miliardy eur, čo je o 1,812 miliardy eur viac ako v roku 2012. Vlani bolo ukončených 8 896 nadlimitných, podlimitných a podprahových postupov verejného obstarávania a ich počet medziročne vzrástol o 1 083. Z toho 1 050 postupov skončilo uzavretím rámcovej dohody. Vyplýva to z informácie Úradu pre verejné obstarávanie o celkovom štatistickom vyhodnotení procesov verejného obstarávania za rok 2013, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.
- Česká energetická spoločnosť ČEZ sa chce sústrediť na susedné trhy, ako sú Slovensko a Poľsko, namiesto ďalšej expanzie na Balkáne. Uviedol to v stredu generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš. Spoločnosť zrušila začiatkom roka tender v hodnote do 15 miliárd amerických dolárov na výstavbu nových reaktorov v jadrovej elektrárni Temelín, čo jej otvára priestor pre ďalšie akvizície v najbližších rokoch. Dôvodom zrušenia boli nízke veľkoobchodné ceny elektriny a odmietnutie vlády poskytnúť cenové garancie. V posledných rokoch spoločnosť ČEZ pri akvizíciách v zahraničí utrpela sériu neúspechov, hlavne na Balkáne, keď sa v Rumunsku a v Bulharsku dostala do sporu s regulačnými úradmi.
- Protimonopolné úrady Európskej únie budú schvaľovať dohodu o výmene aktív medzi švajčiarskym cementárenským koncernom Holcim a jeho mexickým konkurentom, spoločnosťou Cemex. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters a odvolala sa na dve, vo veci zainteresované osoby. V rámci tejto transakcie vyšetruje Európska komisia (EK) dohodu, na základe ktorej by mal Holcim prevziať nemecké aktíva Cemexu. EK tiež prešetruje druhú dohodu, a to prevzatie španielskeho podnikania spoločnosti Holcim jej konkurentom Cemexom. EK by mala rozhodnúť o prevzatí nemeckých aktív firmou Holcim 8. júla, o prevzatí španielskeho podnikania spoločnosťou Cemex by mala rozhodnúť 20. septembra. Koncern Holcim sa na vzájomnej výmene aktív dohodol s Cemexom už v auguste.
- Ukrajinská vláda navrhla rozdelenie zadlženej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz na tri samostatné podniky, a to s cieľom dostať sa do súladu s pravidlami Európskej únie v oblasti regulácie súťaže v energetickom sektore. "Naftogaz bude podnikať výlučne v obchode s plynom," povedal v stredu na pravidelnom zasadaní vlády premiér Arsenij Jaceňuk. "Vytvorí sa ukrajinská spoločnosť na prepravu plynu a firma, ktorá bude plyn skladovať," uviedol premiér. O reforme Naftogazu sa uvažuje niekoľko rokov a mohlo by ísť o jedno z riešení pretrvávajúcich sporov medzi Kyjevom a Moskvou o ukrajinské dlhy za plyn, ktoré v minulosti spôsobili narušenie dodávok do Európy. Podniknutie krokov smerujúcich k ziskovosti Naftogazu by mohlo zväčšiť schopnosť firmy uhrádzať účty včas. Moskva tvrdí, že firma dlhuje ruskej spoločnosti Gazprom viac ako 5 miliárd amerických dolárov.
Zdroj: SITA / AP
- Spojené štáty uvalili v utorok nové antidumpingové clá na dovoz solárnych panelov a ďalšieho podobného tovaru z Číny. Ministerstvo obchodu USA došlo v predbežnom rozhodnutí k záveru, že ich výrobcovia využívajú subvencie čínskej vlády. Washington zasiahol proti čínskemu vývozu solárnych zariadení po prvý raz už pred dvoma rokmi. Podnet k novým clám podala americká divízia nemeckého výrobcu solárnych panelov SolarWorld. Ministerstvo stanovalo clá na panely od určených čínskych výrobcov vo výške od 18,56 do 35,21 percenta, uviedla agentúra Reuters. Čínska vláda vyjadrila nad rozhodnutím „silnú nespokojnosť“. Podľa ázijskej krajiny Spojené štáty zneužili obchodné pravidlá k ochrane vlastného odvetvia. Dovoz fotovoltaických článkov, ktoré zahrňujú nové clá, dosiahol v minulom roku hodnotu okolo 1,5 miliardy amerických dolárov, uviedlo ministerstvo obchodu USA.
- Facebook kupuje fínsku firmu Pryte. Táto spoločnosť umožňuje mobilným zariadeniam bezdrôtový prístup na internet v menej rozvinutých častiach sveta. Celá transakcia by sa podľa hovorkyne spoločnosti Facebook Vanessy Chanovej mala dokončiť tento mesiac. Finančné podmienky dohody nie sú známe. Spoločnosť Facebook má podľa V. Chanovej záujem predovšetkým o tím ľudí, ktorý za spoločnosťou Pryte stojí.
- Spoločnosť Volkswagen (VW) chce emisiou preferenčných akcií získať sumu až do výšky dvoch miliárd eur. Cena jednej preferenčnej akcie bude pravdepodobne 191 eur. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje blízke problematike. Tieto preferenčné akcie sú určené pre inštitucionálnych investorov. Emisia pomôže spoločnosti VW získať prostriedky na financovanie dohody s minoritnými akcionármi spoločnosti Scania. V máji nemecká automobilka informovala, že minoritní akcionári Scanie akceptovali jej ponuku na odkúpenie ich akcií za 6,7 miliardy eur. Nemecká automobilka Volkswagen kontroluje 98,19 percenta akcií a 99,02 percenta hlasovacích práv švédskeho výrobcu nákladných vozidiel Scania.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.