Britská banková skupina Royal Bank of Scotland (RBS) po 300 rokoch mení názov, odo dneška sa volá NatWest Group. Počas globálnej finančnej krízy pred viac ako desiatimi rokmi ju totiž musela zachraňovať britská vláda peniazmi daňových poplatníkov. Skupina RBS zahŕňa okrem iného divízie RBS, NatWest a Ulster Bank. Ohlásená zmena sa týka názvu celej skupiny. Značka RBS bude síce zachovaná, používať sa ale bude hlavne v Škótsku, uviedol finančný ústav. „Banka sa za posledné desaťročia zásadným spôsobom premenila a teraz je ten pravý čas na to, aby sa názov skupiny zladil so značkou, pod ktorou poskytujeme väčšinu svojich služieb," uviedla výkonná riaditeľka Alison Roseová.
Slovo NatWest pochádza z názvu banky National Westminster Bank, ktorú skupina RBS kúpila v roku 2000. Značka NatWest pritom dosahuje v prieskumoch spokojnosti zákazníkov v Británii lepšie výsledky ako značka RBS, upozorňuje agentúra Reuters. Skupina RBS bola v minulosti krátku dobu najväčšou svetovou bankou podľa objemu aktív. Firmu ale musel s príchodom globálnej finančnej krízy v roku 2008 zachrániť štát, ktorý v nej teraz vlastní vyše 62 percent akcií. Británia na záchranu banky vynaložila 45 miliárd libier, časť peňazí už ale získala späť predajom akcií podniku.
Úľavy pre biznis sa čoskoro skončia. Daniari sú opäť v teréne
RBS, ako najväčší poskytovateľ úverov malým podnikom v Británii, teraz čelí dopadom karanténnych opatrení proti šíreniu koronavírusy. Väčšina jeho zamestnancov bude do roku 2021 pracovať z domu. V máji banka vyčlenila 802 miliónov libier na pokrytie nesplatených úverov, čo je desaťkrát viac ako minulý rok. Skupina NatWest má 31. júla zverejniť výsledky hospodárenia.
Výkonná riaditeľka skupiny Alison Roseová sa do zmeny stratégie skupiny začlenila významnou mierou aj prostredníctvom krokov, ktoré realizovala proti zmenám klímy. Banka si za tým účelom na dva roky najala Nicholasa Sterna, autora vplyvnej správy o ekonomických dôsledkoch klimatických zmien z roku 2006. Stern má skupine pomôcť dosiahnuť do konca tohto roka uhlíkovú neutralitu a na polovicu znížiť (do roku 2030) dopady jej finančných aktivít na klímu.