Rosnefť a BP: Ropný biznis je silnejší ako protiruské sankcie

Petrohrad, 24 máj 2014: Zľava David Campbell (BP Rusko), Vladimir Putin a Igor Sečin (Rosnefť). Zdroj: SITA/AP

Súčasťou dohody je platba vopred vo výške najmenej 1,5 miliardy dolárov (takmer 1,1 miliardy eur), ktorú budú financovať popredné globálne finančné inštitúcie, uviedol Rosnefť podľa agentúry Reuters.

Rosnefť vlani spracoval takmer 90 miliónov ton ropy.

V máji BP a Rosnefť uzavreli dohodu o spoločnom prieskume ruských bridlicových ložísk ropy. Vlani Rosnefť a BP podpísali transakciu na predaj ropy a ropných produktov v celkovej sume vyše 15 miliárd dolárov (11 miliárd eur). Ruský gigant vlani kúpil britsko-ruský spoločný podnik TNK-BP. V súčasnosti je BP takmer pätinovým vlastníkom spoločnosti Rosnefť a je tak najväčším zahraničným investorom v ruskom ropnom priemysle.

Niektoré západné firmy sú od uvalenia sankcií na ruských činiteľov a organizácie kvôli úlohe Moskvy v ukrajinskej kríze opatrnejšie. Na kľúčový ruský sektor energetických surovín však sankcie nemajú väčší vplyv. Od uvalenia sankcií už Rusko navštívili zástupcovia ropných spoločností BP, Total, Statoil a ExxonMobil, aby zdôraznili význam, ktorý pripisujú obchodom s krajinou.

Dohody BP a Rosnefť sankcie proti Rusku neporušujú. USA len Sečinovi ako blízkemu spolupracovníkovi prezidenta Vladimira Putina zakázali vstup do krajiny a zmrazili mu prípadné majetky na svojom území.

Sečin v piatok novinárom povedal, že v USA žiadny majetok ani účty nemá, ale že sankcie voči jeho osobe mu prekazili plány na cestu motocyklom naprieč USA. „Sankcie mi neumožnia spoznať krásy ich prírody, dozvedieť sa niečo o ich kultúre a ukázať to deťom,“ citovala Sečina agentúra Reuters.