Ropu, ktorú európske krajiny nechcú, bude Rusko posielať do Ázie a ďalších regiónov. Povedal to dnes podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. Dodal, že Európania si budú musieť nájsť iných, drahších dodávateľov. Európska únia zaviedla proti Rusku sankcie za jeho februárovú inváziu na Ukrajinu. Mnoho odberateľov ruskej ropy si ju následne odmietalo prevziať, čo prispelo k poklesu ťažby suroviny v Rusku.
Ukončenie závislosti
Európa sa snaží ukončiť svoju závislosť na ruských energiách. V stredu zverejnila Európska komisia (EK) plán za 210 miliárd eur, ktorý by mal pomôcť dosiahnuť tento cieľ do roku 2027 a zároveň urýchliť prechod k obnoviteľným zdrojom.
Do Európy denne prúdia asi štyri miliardy barelov ruskej ropy, povedal Novak. Rusko je podľa neho teraz pripravené tieto dodávky presmerovať. V apríli bola ťažba v Rusku asi o jeden milión barelov denne nižšia, v máji ale vykazuje rast o 200 000 až 300 000 barelov denne a budúci mesiac sa počíta s ďalším rastom.
Ťažba sa obnovuje
Novak zdôraznil, že ťažba v Rusku sa postupne obnovuje. Krajina bude podľa neho schopná nájsť nové vývozné trhy, pretože jej zdroje energie sú konkurencieschopné.
Časť ropy od Ruska nakupuje India, ktorá sa rozhodla k západným sankciám namiereným proti Moskve nepripojiť. Najväčšia demokracia sveta však Rusko prinútila, aby jej dalo nižšiu cenu a tohto rabatu sa nechce vzdať. India je po Spojených štátoch a Číne tretím najväčším dovozcom ropy na svete. Ruská ropa v Indii zatiaľ tvorí len veľmi malú časť ropného mixu.