Odstúpenie Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody je jednou z mála nezhôd medzi veľkými ropnými koncernmi a prezidentom Donaldom Trumpom.

Americkí producenti ropy a zemného plynu sú nadšení, že prezident Donald Trump chce podporiť rozvoj domácej energetiky. Jeho rozhodnutie, ktorým Spojené štáty prestali byť súčasťou medzinárodnej spolupráce v oblasti klímy, však nepovažujú za šťastné, pretože bude mať negatívny vplyv na ich investičné plány v rámci globálneho prechodu na čistejšiu energiu.

Tento postoj odráža zriedkavú nezhodu medzi Trumpom a veľkými ropnými koncernmi, ktoré patria medzi jeho najdôležitejších podporovateľov a dlho boli považované za hlavného vinníka klimatickej zmeny.

Odstúpenie Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody je jedným z množstva opatrení, ktoré Trump podpísal v prvý deň, a ktorých cieľom je zvýšenie už aj tak rekordnej domácej energetickej produkcie. Tým vyslal zvyšku sveta signál, že USA sa už nebudú zapájať do multilaterálneho úsilia v boji proti zmene klímy.

Desať rokov starý pakt o obmedzení globálneho otepľovania označil za podvod, ktorý USA stavia do konkurenčnej nevýhody voči Číne.

Veľké americké ropné spoločnosti sa však domnievajú, že odstúpenie od zmluvy len obmedzí schopnosť Washingtonu ovplyvňovať prebiehajúcu globálnu energetickú transformáciu a vystavuje ich nerovnakému regulačnému prostrediu.

Šéf Globálneho energetického inštitútu Americkej obchodnej komory Marty Durbin uviedol, že jeho členovia by boli radšej, keby USA zostali súčasťou klimatickej dohody. „Hoci uprednostňujeme, aby sa vláda USA naďalej zapájala do klimatického procesu OSN, súkromný sektor je odhodlaný vyvíjať riešenia potrebné na uspokojenie energetických potrieb rastúcej globálnej ekonomiky a zároveň riešiť klimatické výzvy," povedal.

Americký ropný inštitút, medzi ktorého členov patria spoločnosti Exxon Mobil a Chevron, uviedol, že skupina dlhodobo podporuje ambície Parížskej dohody.

Ďalšie dôležité správy

USA EU flag flags
Neprehliadnite

Americké firmy po Trumpovom návrate očakávajú zhoršenie ekonomických vzťahov s Európou