Ceny ropy začali týždeň poklesom, a ukončili tak rast, ktorý trval tri obchodné dni. Môžu za to obavy, že razantné zvyšovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch spôsobí spomalenie svetovej ekonomiky a zníži dopyt po pohonných hmotách.
Cena severomorskej ropy Brent okolo 17: 30 SELČ strácala asi dve percentá a obchodovala sa zhruba za 94,80 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI v rovnakom čase odpisovala asi 2,3 percenta na 88,70 dolára za barel.
Ceny ovplyvňuje mnoho faktorov
„Neisté obchodovanie pokračuje. Na cenu ropy má stále vplyv mnoho faktorov, od napätej situácie na trhu cez zhoršujúci sa výhľad rastu až po prípadnú jadrovú dohodu s Iránom," uviedol podľa agentúry Reuters analytik spoločnosti OANDA Craig Erlam.
Ceny ovplyvňujú obavy zo spomalenia dopytu po pohonných hmotách v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy. Čiastočne je na vine energetická kríza na juhozápade krajiny. Čínska centrálna banka dnes znížila úroky, a to v snahe podporiť ekonomiku, ktorú brzdí kríza na realitnom trhu a nové prípady choroby covid-19.
Ceny ropy tlačí nadol aj kurz dolára, ktorý vystúpil na najvyššiu hodnotu za päť týždňov. Silnejší dolár zvyčajne znižuje dopyt po rope, pretože zdražuje túto komoditu pre neamerických investorov. Obchodníci budú teraz pozorne sledovať vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella, ktorý v piatok vystúpi na každoročnej konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole.
Možné oživenie jadrovej dohody
Biely dom v nedeľu oznámil, že predstavitelia USA, Británie, Francúzska a Nemecka rokovali o možnosti oživenia dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. To by mohlo vrátiť na svetové trhy sankcionovanú iránsku ropu.