Ceny ropy na začiatku týždňa klesla o 6 percent na 108 dolára za barel.
Pokles ceny je podporovaný správami o karanténe uvalenej v hlavnom čínskom finančnom a priemyselnom centre – Šanghaji. Ten je jedným z najdôležitejších čínskych obchodných centier. Obchodná činnosť nemusí byť prudko ovplyvnená, pretože sa očakáva, že prístavy zostanú otvorené.
Riziko spomalenia
Šanghaj je ďalšie dôležité ekonomické centrum, ktoré bolo uzavreté do lockdownu, čo len poukazuje na fakt, že pandémia covid-19 sa Číne vymyká kontrole. To predstavuje riziko pre globálnu ekonomiku, pretože jej spomalenie v Číne pravdepodobne obmedzí ekonomickú aktivitu aj v iných častiach sveta.
Polovica Šanghaja bola uzavretá do začiatku apríla, zatiaľ čo druhá polovica bude umiestnená do 5-dňového lockdownu na začiatku apríla.
Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy, takže akékoľvek spomalenie dopytu bude mať vplyv na ceny. Krajina spotrebuje denne približne 15 miliónov barelov ropy.
OPEC by mal zasiahnuť
Neistotu na trhu vyvoláva ako ruská invázia na Ukrajinu, tak aj pandemická situácia v Číne. Rusko je druhý najväčší vývozca ropy na svete.
Podporou pre cenu ropy by podľa analytika Kazuhita Saita zo spoločnosti Fujitomi Securities mala byť štvrtková schôdzka skupiny OPEC+, ktorá zahŕňa krajiny Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojencov na čele s Ruskom.
Skupina od augusta každý mesiac zvyšuje produkciu o 400-tisíc barelov denne. Je ,,menej pravdepodobné, že bude zvyšovať ťažbu ropy rýchlejším tempom ako v posledných mesiacoch", uviedol Saito.
Hospodárske sankcie
Medzinárodná energetická agentúra varovala, že v apríli sú ohrozené tri milióny barelov ruskej produkcie ropy denne, keďže západné sankcie nútia kupcov, aby sa vyhýbali ruskej rope. Analytici však poznamenali, že ruská ropa si zatiaľ stále nachádza kupcov, najmä z Indie.
Obchodníci tvrdia, že nedávna volatilita pramení aj z toho, že subjekty na trhu používajú ropu ako ochranu pred infláciou. V posledných týždňoch sa ich záujem znížil, vďaka čomu je trh náchylný na ešte väčšie vnútrodenné výkyvy.
Analytici prezentujú rôzne odhady toho, akou mierou ruský vývoz ropy zasiahnu hospodárske sankcie, ktoré na Moskvu uvalil Washington a jeho spojenci po ruskej invázii na Ukrajinu.
Rusko denne vyváža štyri až päť miliónov barelov ropy, čo z neho robí druhého najväčšieho vývozcu na svete po Saudskej Arábii. Globálne zásoby suroviny sú najnižšie od roku 2014.