Ceny ropy pokračovali v pondelok v raste, k čomu prispeli informácie o vývoji na americkom pracovnom trhu z konca týždňa. Opačným smerom však na ceny tlačia pokračujúce obavy z nadbytku zásob suroviny na trhu a zo slabšieho rastu dopytu po rope v budúcom roku.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla 76,46 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 62 centov (0,82 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 71,77 dolára za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená rast o 54 centov (0,76 percenta).

V piatok vzrástla cena obidvoch kontraktov o viac než dve percentá, keď trhy podporili údaje o vývoji na americkom trhu práce. V USA vzniklo v novembri 199-tisíc nových pracovných miest a miera nezamestnanosti klesla na 3,7 percenta z októbrových 3,9 percenta.

Za celý týždeň však cena ropy zaznamenala v obidvoch prípadoch pokles, siedmy týždeň po sebe. To je najdlhšie neprerušované obdobie poklesu od roku 2018. Dôvodom sú pretrvávajúce obavy na ropnom trhu z vysokých zásob komodity.

Členské štáty ropného zoskupenia OPEC+ sa síce dohodli na ďalšom znížení produkcie v prvom kvartáli budúceho roka, a to o 2,2 milióna barelov denne, redukcia je však dobrovoľná. To vyvoláva na trhoch neistotu, ako sa bude dohoda napĺňať. Ako uviedli analytici zo spoločnosti RBC, „ceny budú naďalej nestabilné a ich smer neistý, dokiaľ trhy nebudú vidieť jednoznačné údaje, týkajúce sa dobrovoľných produkčných škrtov“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

OPEC sa snažil presvedčiť mladých ľudí, aby podporovali fosílne palivá