Ceny ropy sa zvyšujú, za ich rastom stojí dohoda Európskej únie o embargu na ruskú ropu a uvoľňovaní koronavírusových reštrikcií v Číne. Cena severomorskej ropy Brent vykazovala nárast o zhruba 1,6 percenta na 117,50 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate si v rovnakom čase pripisovala tiež zhruba 1,6 percenta a podávala sa za 116,48 dolára za barel.

Ceny nahor ženú sankcie aj rušenie opatrení

Summit Európskej únie našiel tento týždeň zhodu na embargu, ktoré sa bezprostredne dotkne viac ako dvoch tretín dovozu ruskej ropy do Európskej únie. Do konca tohto roka by malo pokryť 90 percent tohto dovozu.

Ruská vláda dnes varovala, že sankcie Európskej únie na dovoz ropy z Ruska zasiahnu globálny trh s energiami. Dodala však, že Rusko môže vývoz ropy presmerovať, aby obmedzilo vlastné straty. „Naďalej predpokladáme, že Rusko bude časom schopné presmerovať väčšinu svojho exportu," uviedla banka JPMorgan.

V najväčšom čínskom meste Šanghaj dnes skončila dvojmesačná koronavírusová uzávera, čo by malo podporiť dopyt po pohonných hmotách v Číne. Tá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete za Spojenými štátmi.

Rast čiastočne zmierňujú rokovania

Rast cien ropy však brzdia správy o tom, že niektorí členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu zvažujú možnosť pozastaviť účasť Ruska na dohode o výrobe ropy, pretože západné sankcie začínajú obmedzovať schopnosť krajiny zvyšovať ťažbu. Ak by Rusko nebolo súčasťou dohody, mohlo by to otvoriť cestu Saudskej Arábii, Spojeným arabským emirátom a ďalším krajinám z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu k výraznému zvýšeniu ťažby.

Zdroje agentúry Reuters uviedli, že na dnešnom zasadnutí technického výboru kartelu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jeho spojencov, teda takzvanej skupiny OPEC+, sa o vylúčení Ruska nediskutovalo. Vo štvrtok budú o ťažobnej politike rokovať ministri členských krajín OPEC+. Predpokladá sa, že potvrdia skoršiu dohodu o postupnom zvyšovaní produkcie, píše Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Varšava - Ruský minister energetiky Alexander Novak odpovedá na otázky novinárov po rokovaniach zástupcov energetického sektora Ruska, Ukrajiny a Európskej únie vo Varšave 2. mája 2014. Rusko pohrozilo, že bude žiadať platby za plyn od Ukrajiny vopred. To znamená, že ak Kyjev v priebehu mája nezaplatí, od júna môže Rusko objem dodávok plynu znížiť. V tejto súvislosti komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger vyhlásil, že Európska únia chce jednotnú cenu za ruský plyn pre všet
Neprehliadnite

Ropu, ktorú Európania nechcú, pošle Rusko do Ázie, povedal podpredseda ruskej vlády