Ropa v piatok zdražovala. Po tom, ako sa Rijád a Moskva zaviazali znížiť ťažbu až do septembra, smerovala k šiestemu ziskovému týždňu za sebou. Saudskej Arábii a Rusku patrí medzi svetovými producentmi ropy druhé a tretie miesto.
Severomorská ropa Brent si okolo 18:25 SELČ pridala jedno percento na 86,02 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI vykazovala nárast o 1,2 percenta a pohybovala sa okolo 82,36 dolára za barel. Oba druhy ropy smerujú k najdlhšiemu radu ziskov tento rok. Za posledných šesť týždňov stúpla cena ropy Brent o zhruba 15,4 percenta a WTI o približne 18,2 percenta.
Saudská Arábia vo štvrtok oznámila, že bude o mesiac dlhšie denne ťažiť o milión barelov ropy menej. Krajina, ktorá je najväčším vývozcom ropy na svete, tak chce podporiť cenu suroviny. Rusko sa rozhodlo v budúcom mesiaci znížiť svoj vývoz ropy o 300-tisíc barelov denne.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorej je Saudská Arábia členom, a spojenci OPEC vrátane Ruska združení v skupine OPEC+, sa v júni dohodli na obmedzení dodávok ropy do roku 2024. Saudská Arábia sama potom prisľúbila ďalšie dobrovoľné zníženie na júl. Začiatkom minulého mesiaca táto krajina uviedla, že predĺži škrty o ďalší mesiac, aby zahŕňali august. Predĺženie škrtov o ďalší mesiac do septembra sa všeobecne očakávalo. Piatkové zasadnutie ministerského panelu skupiny OPEC+ neprinieslo žiadne ďalšie zmeny v politike ťažby.
Najnovšie štatistiky amerického hospodárstva ukázali napätý trh práce a spomaľujúci sektor služieb. To vyvolalo obavy zo spomalenia ekonomiky, ktoré by mohlo obmedziť dopyt po rope. Piatková správa o vývoji trhu práce v Spojených štátoch ukázala, že americká ekonomika si v júli udržala mierne tempo rastu počtu pracovných miest, ale solídny rast miezd a pokles miery nezamestnanosti poukázali na pokračujúce napäté podmienky na trhu práce.
Okrem toho sa pokles podnikateľskej aktivity v eurozóne v júli zhoršil viac, ako sa pôvodne predpokladalo, a britská centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju úrokovú sadzbu na 15-ročné maximum.