Za poklesom cien sú hlavne vysoké dodávky suroviny na trh, ktoré sú dôsledkom hlavne rozmachu ťažby z bridlicových ložísk v USA. Severomorská ropa Brent v piatok uzavrela na zhruba 69 dolároch za barel, pričom v júni sa cena vyšplhala nad 115 dolárov za barel.
„V strednodobom horizonte neočakávam žiadny ďalší pokles cien ropy,“ povedal Hatzius. Upozornil pritom, že lacná ropa znižuje investície do ťažobných kapacít, čo v dlhodobejšom horizonte povedie k obmedzeniu ponuky a k rastu cien.
Hatzius zároveň uviedol, že lacná ropa pomáha stabilizovať hospodársky rast v eurozóne. Dodal však, že nízke ceny posilňujú hrozbu deflácie v eurozóne, na ktorú by podľa neho mala Európska centrálna banka (ECB) reagovať ďalším uvoľnením menovej politiky.
„Riziko deflácie v eurozóne je značné,“ vyhlásil Hatzius. „Ďalšie uvoľnenie (menovej politiky) by bolo vhodné. Od svojho dvojpercentného inflačného cieľa je ECB veľmi vzdialená,“ dodal. Medziročná miera inflácie v krajinách eurozóny sa v októbri zvýšila na 0,4 percenta zo septembrových 0,3 percenta.
ECB v posledných mesiacoch v snahe o podporu hospodárskeho rastu a odvrátenie deflácie znížila úrokové sadzby na nové rekordné minimá, ponúkla komerčným bankám lacné úvery a začala nákupy niektorých cenných papierov. Guvernér banky Mario Draghi tento týždeň uviedol, že ECB začiatkom budúceho roka posúdi účinky doterajších stimulačných opatrení a v prípade potreby urobí ďalšie kroky.
USA neplánujú znížiť ťažbu
Aktualizované 7. decembra 2014 o 22.50:
USA budú aj naďalej zvyšovať objem ťažby ropy, kvôli klesajúcim cenám suroviny na svetových trhoch však bude tempo rastu pomalšie. Agentúre Reuters to v nedeľu povedal Jason Furman, hlavný ekonomický poradca amerického prezidenta Baracka Obamu.
„Aj pri nižšej cene ropy sa bude ťažba zvyšovať, ale pomalším tempom, ako by to bolo za iných okolností,“ poznamenal J. Furman.
Saudská Arábia koncom novembra zablokovala snahy niektorých chudobnejších členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o zníženie ťažobného limitu kartelu, čo mohlo ceny podporiť. To posilnilo špekulácie, že Saudská Arábia chce nízkymi cenami zastaviť prudký rast produkcie ropy v USA, za ktorým je ťažba z bridlicových hornín technológiou hydraulického frakovania.
Prezidentov poradca J. Furman v nedeľu upozornil, že lacná ropa má na ekonomiku USA celkovo priaznivý vplyv. Zvyšuje totiž disponibilné príjmy domácností, čo podporuje spotrebiteľské výdavky. Tie v USA zabezpečujú viac ako dve tretiny ekonomickej aktivity krajiny.