Ceny ropy sa v závere týždňa zvyšujú, investori sa napriek širšej makroekonomickej neistote zamerali na obmedzenie dodávok suroviny na trh. Severomorský Brent sa krátko po 17.00 h SELČ predával zhruba za 90,90 dolára za barel a vykazoval rast o 1,1 percenta. Americká ľahká ropa WTI si pripisovala jedno percento a predávala sa zhruba za 87,70 USD za barel.
Na začiatku týždňa ceny vzrástli na maximum za desať mesiacov. Reagovali tak na rozhodnutie Saudskej Arábie a Ruska predĺžiť dobrovoľné zníženie dodávok suroviny na trh celkovo o 1,3 milióna barelov denne až do konca tohto roka. Vo štvrtok však ceny mierne klesli kvôli signálom, že v najbližších mesiacoch by dopyt mohol oslabiť.
Na strane dopytu je podľa analytikov hlavným problémom Čína, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy. Trhy sú nervózne kvôli pomalému oživeniu čínskej ekonomiky po ukončení pandemických obmedzení, prísľuby stimulačných opatrení zatiaľ nesplnili očakávania. Štvrtkové údaje potom ukázali, že vývoz aj dovoz v auguste v Číne klesli, keďže dopyt v zahraničí aj domáce výdavky spotrebiteľov sa znižujú.
Napriek tomu aj v čase slabej ekonomickej aktivity má Čína tendenciu zvyšovať zásoby, najmä vďaka dostupnosti lacnej ruskej ropy. Minulý mesiac dovoz ropy do Číny vzrástol skoro o 31 percent.
Dopytu po rope by mohol prospieť aj štrajk v plynárenskom sektore v Austrálii. Do štrajku tam vstúpili zamestnanci dvoch závodov, ktoré produkujú približne päť percent svetovej ponuky skvapalneného zemného plynu (LNG).
Na trhu však stále pretrváva neistota, či centrálne banky v Spojených štátoch a v eurozóne budú pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, aby znížili pretrvávajúcu vysokú infláciu, uviedla agentúra Reuters. Vyššie úroky by mohli spomaliť hospodársky rast.