Ceny ropy v utorok pokračujú v raste, severomorská ropa Brent tak prvýkrát od októbra prekročila 89 dolárov za barel. K zdražovaniu ropy prispievajú obavy z narušenia dodávok suroviny na trh v dôsledku eskalácie konfliktu na Blízkom východe a pokračujúcich ukrajinských útokov na energetickú infraštruktúru v Rusku.

Ropa Brent sa v utorok podľa údajov agentúry Bloomberg vyšplhala až na 89,08 dolára za barel, neskôr však o časť ziskov prišla. Krátko po 14: 00 SELČ vykazovala nárast o zhruba 1,3 percenta a pohybovala sa v blízkosti 88,5 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala zhruba 1,4 percenta a nachádzala sa mierne pod 85 dolármi za barel.

Terčom ukrajinského dronového útoku sa v utorok stala ropná rafinéria v ruskom meste Nižnekamsk. Podľa agentúry Reuters z analýzy snímok útoku vyplýva, že bola zasiahnutá jednotka slúžiaca na primárnu rafináciu, ktorá sa na celkovej produkčnej kapacite závodu podieľa zhruba polovicou.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí v utorok označil pondelkový letecký útok na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask za porušenie medzinárodného práva, ktoré nezostane bez odozvy. Teherán už v pondelok pripísal incident Izraelu, ktorý ako zvyčajne akciu nekomentoval.

Izrael teraz vedie v Pásme Gazy vojnu s palestínskym hnutím Hamas podporovaným Iránom. Analytik Tamas Varga zo spoločnosti PVM uviedol, že priame zapojenie Iránu by mohlo vyvolať „konflikt v celom regióne s možným dopadom na dodávky ropy“. Obchodníci tiež čakajú na stredajšie zasadnutie skupiny OPEC+, ktorú tvorí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom. Predpokladá sa, že skupina do konca júna zachová dobrovoľné obmedzenie produkcie o 2,2 milióna barelov denne.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ruským spoločnostiam meškajú platby za predanú ropu. Banky sa obávajú sekundárnych sankcií