Slovensko sa už za pôsobenia bývalého vládneho splnomocnenca pre Rómov Petra Polláka rozhodlo životné podmienky Rómov začať zlepšovať podporou vzdelávania detí v rannom detstve a terénnou sociálnou prácou, pri ktorej hrajú komunitné centrá dôležitú úlohu. Pre marginalizované skupiny sú podľa informácií ministerstva vnútra miestom, kde riešia každodenné problémy a snažia sa nachádzať trvalé riešenia tak, aby výsledkom bolo ich postupné začleňovanie do majoritnej spoločnosti.

Obce vyberali

Keďže niektoré obce v minulosti namiesto riešenia akútnych problémov marginalizovaných komunít radšej čerpali eurofondy na opravu námestí či výstavbu kompostovísk, prístup ministerstva vnútra, cez ktoré možno čerpať peniaze pre znevýhodnené komunity, sa zmenil. Štát podľa indexu segregácie taxatívne určil 125 obcí zo siedmich krajov, ktoré sa budú môcť o peniaze uchádzať. Uzávierka prvého hodnotiaceho kola je naplánovaná na koniec septembra 2016.

Riaditeľka Odboru inklúzie marginalizovaných rómskych komunít na ministerstve vnútra Lucia Rozkopálová tvrdí, že centrá zlepšia prístup ľudí z marginalizovaných rómskych komunít k sociálnej infraštruktúre. „Na to, aby sme sa vydali správnou cestou k vytýčeným cieľom, nevyhnutne potrebujeme komunitné centrá, ktorých potreba sa osvedčila už v minulosti. Komunitné centrá koordinujú intervenčné programy a poskytujú komplexné sociálne a komunitné služby. Slúžia celej komunite, nielen jednotlivcom,“ dodala.

Ministerstvo tvrdí, že komunitné centrá zvýšia kvalitu životných podmienok obyvateľov a zlepšia poskytovanie sociálnych služieb zameraných na zvýšenie ich zamestnateľnosti. Komunity v týchto obciach by sa mali fyzicky, ekonomicky a sociálne regenerovať. Dlhodobým cieľom takto nastavenej menšinovej politiky znevýhodnených by malo byť dostať týchto ľudí z okraja spoločnosti na pracovný trh a do dôchodkového systému.

Rómom majú k práci pomôcť milióny z eurofondov aj pozitívna diskriminácia

Rómovia Zdroj: SITA

Pozitívna diskriminácia

Štát si chce pri vytváraní pracovných prííležitostí pre dlhodobo nezamestnaných príslušníkov znevýhodnených komunít pomáhať aj pozitívnou diskrimináciou. Úrad rómskeho splnomocnenca už vlani informoval, že Slovensko sa v aktuálnom programovom období zaviazalo na základe odporúčania Euróspkej komisie uplatňovať sociálny aspekt pri verejnom obstarávaní napríklad pri čerpaní eurofondov na výstavbu či rekonštrukciu materských škôl alebo komunitných centier a na zlepšovanie infraštruktúry v dotknutých obciach.

V praxi by to malo vyzerať tak, že obce pri uzatváraní zmlúv s dodávateľmi zaviažu stavebné firmy, že musia zamestnať určitý počet ľudí z rómskych komunít. Umožní to doložka plnenia zákazky, ktorá definuje rozsah zapojenia týchto nezamestnaných ľudí do dodaných obstaraných prác. Firmy teda budú musieť spolupracovať s terénnymi sociálnymi pracovníkmi, ktorí budú pomáhať vyberať ľudí z osád, vhodných na tieto práce a dozerať aj na ich dochádzku.

Projekty budú spolufinancované aj zo štátneho rozpočtu a zdrojov samotného prijímateľa. Pri výstavbe či rekonštrukcii komunitných centier sa bude klásť dôraz aj na zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov.

Škôlky pre rómske deti

Od januára 2016 už má ministerstvo vnútra vyhlásenú výzvu zameranú na výstavbu a rekonštrukciu materských škôl v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Do tejto výzvy sa môže zapojiť viac ako tisíc obcí zo siedmich slovenských krajov (okrem Bratislavského). Uzávierka druhého hodnotiaceho kola je plánovaná na 2. septembra 2016. Štát chce v rámci tejto výzvy zvyšovať vzdelanostnú úroveň komunity tak, že dostane rómske deti už do materských škôl, aby sa v nich pripravili na zaradenie do vzdelávacieho systému.

Na podporu Operačného programu Ľudské zdroje pre celé programové obdobie 2014 – 2020 vyčlenila Európska únia z Európskych štrukturálnych a investičných fondov podporu vo výške 383 miliónov eur.

Podľa Atlasu rómskych komunít žije na Slovensku vyše 402-tisíc Rómov, čo je 7,5 percenta obyvateľstva Slovenska. Po Maďaroch, ktorých je 458-tisíc, sú teda druhou najväčšou menšinou, aj keď iba neoficiálne, keďže k rómskej národnosti sa pri poslednom sčítaní ľudu v roku 2011 prihlásilo iba stotisíc Rómov.