V roku 2012 pritom zhubným nádorom podľahlo odhadom 3,5 milióna, uvádza článok v medicínskom časopise The Lancet, z ktorého citovala agentúra Reuters.
Za nárast počtu prípadov zákernej choroby môže podľa štúdie Americkej spoločnosti pre výskum rakoviny (ACS) hlavne rast počtu obyvateľov, ale aj ich starnutie. Rizikom pre ženy by mala byť predovšetkým rakovina prsníkov, ktorá zasiahne hlavne mladé ženy a ženy v strednom veku.
Každý rok vo svete zomrie na rakovinu prsníkov a krčka maternice 800-tisíc žien. Z tohto počtu na rakovinu prsníkov zomrú až dve tretiny žien v rozvojových krajinách, v prípade krčka maternice sú to až deväť z desiatich žien.
Počet žien, ktorým lekári diagnostikujú rakovinu prsníkov sa do 15 rokov zdvojnásobí z počtu 1,7 milióna žien ročne na 3,2 milióna v roku 2030. V súčasnosti rakovina je druhým najväčším zabijakom žien na svete. Ročne zabíja približne každú siedmu ženu - vyšší podiel majú už len kardiovaskulárne ochorenia.
V prípade rakoviny krčka maternice, počet diagnóz by mohol stúpnuť najmenej o 25 percent na viac ako 700-tisíc v roku 2030, a to najmä v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.
Cancer 'to kill 5.5 million women a year by 2030' https://t.co/cwhTktv1Dr pic.twitter.com/lWrmUaMBpF
— AFP news agency (@AFP) November 2, 2016
Všetkým štyrom z najnebezpečnejších nádorov - prsníka, hrubého čreva, pľúc a karcinómu krčka maternice - je väčšinou možné predísť skoršou diagnózou, kedy je liečba úspešnejšia.
Obzvlášť silne postihne nárast počtu prípadov ochorenia rakovinou rozvojové krajiny. Pokroky v zdravotníctve tam totiž umožnili nárast strednej dĺžky života, zároveň má ale hospodársky rozvoj vplyv aj na rizikové faktory, akým je napríklad obezita.
Rozvojové krajiny pritom nemajú dostatok financií na investície do prevencie, ani na starostlivosť o onkologicky chorých pacientov, a budú tak odkázané na pomoc medzinárodného spoločenstva, uvádza štúdia. Výrazne zlepšiť situáciu by pritom mohla už suma vo výške 1,72 dolárov na osobu.
Rakovina prsníka a krčka maternice zabije ročne trikrát viac žien ako komplikácie spojené s tehotenstvom a pôrodom, uviedli vedci z univerzít v kanadskom Toronte, juhoafrického Kapského Mesta a londýnskej King' s College, ktorí sa na štúdii podieľali. Navrhujú preto posilniť programy očkovania dievčat proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice a podporiť prístup k skorej diagnostike rakoviny prsníka.