Európska únia a Spojené štáty ďalej rokujú o vzájomnom obchode. Predpisy o bezpečnosti potravín ale ich súčasťou nie sú, uviedol hovorca Európskej komisie Olof Gill. S americkými náprotivkami vo Washingtone rokoval eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič. Ponuka únie zostáva rovnaká - nulové vzájomné clá na priemyselné produkty vrátane automobilov a je ochotná pozrieť sa aj na iné oblasti, dodal Gill.
Podľa hovorcu EK je pre dosiahnutie dohody potrebná ďalšia úroveň angažovanosti americkej administratívy. Poradca amerického prezidenta pre záležitosti obchodu Peter Navarro vyhlásil, že ak chce EÚ dosiahnuť s USA dohodu, musí zmeniť takzvané necolné prekážky, vrátane tých, ktoré vytvárajú DPH a predpisy o bezpečnosti potravín.
Únia minulý týždeň oznámila, že o 90 dní odloží platnosť protiopatrení schválených kvôli americkým clám. Reagovala tak na rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tiež odložil vysoké tarify o 90 dní, aj keď v platnosti zostáva základné desaťpercentné clo. Rovnako stále platia 25-percentné poplatky na dovoz výrobkov z ocele a hliníka a na automobily.
Transatlantické vzťahy sú hlavnou tepnou svetovej ekonomiky. Európska únia a USA predstavujú takmer 30 percent svetového obchodu s tovarom a službami a 43 percent globálneho HDP. Rok 2023 si pritom podľa EK pripísal ďalší rekord - vzájomný obchod s tovarom a službami dosiahol 1,6 bilióna eur. Ide o viac ako celý HDP Španielska. Každý deň smeruje cez Atlantik tovar a služby v hodnote viac ako 4,4 miliardy eur.
„Ak započítame tovary aj služby, mala Únia v roku 2023 s USA prebytok obchodu 48 miliárd eur,“ uvádza EÚ vo svojich štatistikách.
Trump v súvislosti s Európskou úniou zopakoval hneď niekoľko obvinení. Vyhlásil, že mala prísť k rokovaciemu stolu, a že Spojené štáty ekonomicky zneužíva. Takisto spomenul, že Únia odmieta kupovať americké potraviny a americké automobily.
Brusel spomenul, že hodnota vzájomných investícií EÚ a USA je 5,3 bilióna eur. Investície spoločností z Únie v USA priniesli pracovné miesta pre 3,4 milióna osôb.
Dôležitá je aj spolupráca v oblasti energetiky. Vlani doviezla Únia zo Spojených štátov viac ako 45 miliárd kubických metrov skvapalneného zemného plynu, čo predstavuje 16,5 percenta celkového dovozu plynu do EÚ a takmer 45 percent dovozu LNG. Únia je najväčším odberateľom zemného plynu z USA. „To všetko dokopy mi znie ako najlepší priateľ, nie ako niekto, kto toho druhého zneužíva,“ dodal Gill.
Ďalšie dôležité správy
