Rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom tak skoro nečakajte. Môže trvať roky, kým k ním dôjde, píše POLITICO.

Ukrajincov čaká náročná zima, a tak sa začali objavovať špekulácie, či by západní spojenci nemali tlačiť na začatie rozhovorov medzi Kyjevom a Moskvou. Niet sa im čo čudovať, keď ich trápia priam tvrdohlavo vysoké ceny energií, klesajúce zásoby zbraní a pomalé hospodárstvo.

Pravdou však je, že na ničom z toho chvíľu možno nebude záležať. Podľa súčasných aj bývalých diplomatov konflikt na Ukrajine pravdepodobne smeruje k patovej situácii, pričom ani jedna z jeho strán nevidí v spustení konečných rokovaní žiadnu výhodu.

Dôvodov je mnoho

Ruský prezident Vladimir Putin sa do vojny zamotal natoľko hlboko, že už preňho niet cesty späť. Mohol by to totiž byť jeho politický koniec. Stály prísun zbraní západných zbraní zas Ukrajincov motivuje k tomu, aby neprestávali bojovať. Aj napriek tomu nemá ani jedna zo strán dostatok zdrojov, aby sa pokúsila o rýchle víťazstvo. Obe však cítia šancu na dobytie nového či opätovné získanie starého územia. To by mohlo znamenať, že konflikt sa bude ťahať roky.

Otázkou teda je, ako Európa pretvorí svoje hospodárstvo a či dokáže (a chce) dopĺňať zásoby zbraní.

Jeden z európskych diplomatov tipuje, že konflikt skončí akousi patovou situáciou či zmrazením. Ďalší zas pochybuje o tom, že sa Rusku alebo Ukrajine podarí dosiahnuť jasné víťazstvo.

Začal to Biden

O rokovaniach sa začalo hovoriť po tom, čo americký prezident Joe Biden vyhlásil, že je pripravený s Putinom hovoriť, ak „má záujem nájsť spôsob, ako ukončiť vojnu“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zašiel o čosi ďalej a naznačil, že Európa by v prípade začatia rokovaní mala porozmýšľať nad tým, ako by mohla Rusku poskytnúť záruky.

Litovský prezident Gitanas Nauséda však argumentuje, že klebety o možných rokovaniach neprichádzajú ani z Ukrajiny, ani z Ruska. Moskva podľa neho navyše na rokovania o mieri nie je pripravená a chýba jej odhodlanie.

Ustúpiť nechcú

„Z objektívneho hľadiska je náročné predpovedať kedy a ako presne sa táto vojna skončí, no verím, že Ukrajina vyhrá,“ povedal Jurij Sak, poradca ukrajinského ministra obrany Olekseja Reznikova. Trvá na tom, že nepôjde o čiastočné víťazstvo.

Zdá sa, že ani jedna zo strán konfliktu nie je pripravená urobiť ústupky. Putin možno ani nemá tú možnosť, ak sa chce udržať pri moci.

Andrea Kendallová-Taylorová z think-tanku Centrum pre novú americkú bezpečnosť si myslí, že kým bude Putin prezidentom, tak sa vojna neskončí. „Vyžadovalo by si to určitú mieru politického zúčtovania,“ argumentuje.

Vzhľadom na politický kapitál, ktorý Putin a jeho spojenci do vojny na Ukrajine vložili, by takéto zúčtovanie mohlo znamenať koniec prezidentovej kariéry. Kendallová-Taylorová dodáva, že aj Putinov náhradník by mal problém Rusko z vojny „vymotať“.

„Budúcnosť Ruska spočíva v tom, že opustí svoje imperiálne ambície,“ myslí si jeden z európskych diplomatov. Reálne to môže trvať niekoľko generácií, uzatvára.

Ďalšie dôležité správy

KK45 Kyjev - Na snímke vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak počas stretnutia s poradcom prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom 4. novembra 2022 v Kyjeve. FOTO TASR/AP

Andriy Yermak, Head of the Office of the President of Ukraine holds a presser with White House national security adviser Jake Sullivan in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 4, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Deväť úloh pre Rusko. Rokovací stôl je až posledným krokom na ceste k mieru