Rokovania medzi členskými štátmi Európskej únie a Európskym parlamentom o zákaze potravín z klonovaných zvierat dnes ráno skrachovali. Novinárov o tom dnes informovalo maďarské predsedníctvo EÚ. V európskej dvadsaťsedmičke tak bude teoreticky možné klonovať zvieratá na výrobu potravín, ktoré navyše nebude nutné označovať, ak EÚ neprijme inú legislatívu. Rokovania trvali celkovo tri roky.
Národné vlády a europoslanci v súčasnosti na seba zvaľujú vinu, kto krach rokovaní spôsobil. Podľa maďarského predsedníctva mal Európsky parlament prehnané požiadavky a chcel, aby mal „každý kus salámy či syru vlastný rodokmeň“. „Toto riešenie by spotrebiteľom poskytlo falošný dojem bezpečia, ale nás by to zatiahlo do obchodnej vojny,“ uviedlo maďarské predsedníctvo vo vyhlásení rozoslanom novinárom.
V súčasnosti tak naďalej bude platiť legislatíva z roku 1997, teda z času, keď vedci ešte len oznámili prvé úspešné naklonovanie zvieraťa. Ovca Dolly však už krátko po svojom narodení v júli 1996 trpela mnohými chorobami a po siedmich rokoch života ju nakoniec utratili. Poľnohospodári ani zákonodarcovia však na konci 90. rokov ani zďaleka neuvažovali, že by klonovanie zvierat mohlo byť v dohľadnom čase využité v poľnohospodárstve ani potravinárstve.
Zvieracie klonovanie, ktoré využíva prenos DNA na vytvorenie genetickej kópie pôvodného zvieraťa, je ale aj v súčasnosti pomerne drahé. Cena sa pohybuje podľa odhadov v rádoch mnohých tisícov eur za kus, čo je jeden z dôvodov, prečo sa v EÚ zatiaľ tieto metódy na komerčné účely prakticky nepoužívajú. Predovšetkým europoslanci ale už na zákaz dlho tlačia.
„Drvivá väčšina európskej verejnosti je proti klonovaniu pre výrobu potravín. Označenie produktov z klonovaných zvierat je nutné minimum. Členské štáty však chceli podporiť len značenie pri jednom druhu produktu – čerstvého hovädzieho mäsa,“ uviedli v spoločnom vyhlásení europoslanci.
Podľa zákonodarcov je úplne kľúčové získať prehľad nad potomkami klonovaných zvierat. Pôvodné klony sú totiž príliš drahé a pre výrobu potravín nevyužiteľné. „Žiadny farmár neutratí za býka 100-tisíc eur, len aby z neho narobil hamburgery,“ dodal parlament.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP