Budúce rokovania Európskej komisie s novou vládou USA nesmú ísť proti záujmom členských krajín Európskej únie, uviedol minister financií Ladislav Kamenický po zasadnutiach ministrov financií eurozóny a EÚ.
„Sú tam určité zmeny predvolebnej rétoriky, ale je jasné, že sa veľa bude hovoriť o nákupe LNG zo Spojených štátov a o prípadných clách, ktoré by mohli USA zaviesť. Európska komisia a jednotlivé členské štáty budú musieť nejak reagovať. Spojené štáty sú pre EÚ jedným z najväčších obchodných partnerov a preto je dôležité vedieť nastaviť si vzájomné vzťahy,“ poznamenal.
Kolegov v Bruseli upozornil, aby sa Únia nedostala z jednej závislosti do druhej. Pripomenul situáciu, keď EÚ pred vojnou na Ukrajine dovážala 40 percent plynu z Ruska a dnes niektoré členské štáty, ktoré v minulosti nakupovali vyše polovice plynu z Ruska, dovážajú okolo 90 percent skvapalneného plynu z Ameriky.
„Európa a takisto Slovensko, ktoré je lídrom v automobilovom priemysle, potrebujú lacné energie. Aby sme to dosiahli, nemôžeme byť závislí ani od Ruska, ani od USA. Ideálny stav je, keď máme možnosť diverzifikovať, čo tiež nie je jednoduché,“ vysvetlil. Spresnil, že dodávatelia ako Alžírsko či Nórsko majú dopredu zazmluvnené dodávky plynu, čo pre Nemecko znamená zvýšiť dovozy amerického LNG.
EK aj s eurokomisárom Marošom Šefčovičom zodpovedným za obchod a ekonomickú bezpečnosť bude tá, ktorá bude rokovať s americkou stranou a riešiť prípadné obchodné spory. Aby však bola úspešná, potrebuje mať istotu jednoty členských krajín EÚ. Kamenický upozornil, že bude dôležité, aby to, o čom bude Komisia rokovať, bolo v záujme členských krajín.
„Mám však obavy, lebo počúvame, že sa môže stať, že Spojené štáty budú podmieňovať nezavedenie taríf jednoznačným nákupom LNG zo strany Európanov,“ vysvetlil.
Zdôraznil, že ho v takomto prípade bude zaujímať cena. Únia totiž nemôže byť konkurencieschopná, ak Spojené štáty na vnútornom trhu platia za plyn 10 dolárov za megawatthodinu a Európa ich plyn nakupuje za 50.