Ide o súčasť snáh Západu s cieľom pomôcť znížiť závislosť druhej najviac zaľudnenej krajiny na svete od Ruska, píše Euractiv.
Krok prichádza v čase, keď sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rámci svojej dvojdňovej návštevy Naí Dillí stretne s predstaviteľmi krajiny, aby spolu diskutovali o zmene klímy, obchode a bezpečnosti.
Cieľom debát je posilniť vzťahy medzi EÚ a Indiou. Ide o súčasť snáh, pokiaľ ide o reakciu na asertívnejšiu Čínu a Rusko.
Rokovať budú aj o obchodnej dohode
O dohodnutí sa na novej rade pre obchod a technológie s Indiou informovala po spoločnom stretnutí s indickým premiérom Naréndrom Módím.
Fórum, ktoré by potenciálne mohlo riešiť otázky, akými sú technológie 5G, ochrana súkromia, investície a čistá technológia, by bolo zriadené podľa vzoru Rady EÚ – USA pre obchod a technológie, ktorá sa zriadila medzi Bruselom a Washingtonom minulý rok.
Navyše, po viac než ôsmich rokoch pozastavenia rokovaní o komplexnej obchodnej dohode oznámia Von der Leyenová a Módí obnovenie rokovaní, ktorých cieľom je uzatvorenie obchodnej dohody medzi EÚ a Indiou.
Vojna urýchlila postupy
Rokovania sa pozastavili v roku 2013 pre kľúčové sporné otázky, akými sú poľnohospodárske a mliečne výrobky, pracovné práva, environmentálne normy a niektoré otázky digitálneho obchodu.
EÚ je tretím najväčším obchodným partnerom Indie a jej druhou najväčšou vývoznou destináciou.
Diplomati EÚ sa vyjadrili, že ruská vojna na Ukrajine urýchlila postupy, pokiaľ ide o mnoho strategických partnerstiev vrátane posilnenia vzťahov EÚ – India. Čiastočne vďaka týmto súvislostiam mohli byť rokovania obnovené ešte pred letom, dodali predstavitelia EÚ.
Leyenová chce ponúknuť alternatívu
Od začiatku ruskej vojny na Ukrajine vyjadrili západní pozorovatelia obavy, pokiaľ ide o nedávne vyhlásenia Pekingu o tom, že za každú cenu posilní strategickú spoluprácu s Moskvou.
Zatiaľ čo cesta britského premiéra Borisa Johnsona do Indie začiatkom týždňa vyústila do oznámenia nového obranného a bezpečnostného partnerstva, cieľom von der Leyenovej bolo takisto Indii ponúknuť alternatívy k jej „závislostiam“ od Ruska v oblastiach, akými sú vojenské vybavenie alebo agrochemikálie.
Zmeškaná príležitosť
Von der Leyenovej rokovania s Módím zatienia geopolitické dôsledky ruskej vojny na Ukrajine.
India dlho kráčala po visutej hrazde, pokiaľ ide o vzťahy so Západom a Ruskom, ktoré je jej najväčším dodávateľom zbraní, aj svojím odmietaním otvorene odsúdiť Putinovu inváziu. Krajina takisto prijala ponuku Ruska odoberať ropu za znížené ceny.
Módí sa vyjadril, že sa rozprával aj s Putinom, aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, pričom oboch vyzýval k mieru.
„India chce byť priateľom EÚ a západného, slobodného, liberálneho sveta,“ povedal Módí. „No nie slabým priateľom, ktorý zúfalo potrebuje pomoc tu a tam,“ dodal.
Tým, že sa držala mimo konfliktu, tak India zmeškala príležitosť hrať rozhodujúcu úlohu v medzinárodných diplomatických snahách, myslia si diplomati a predstavitelia EÚ.