Európsky parlament požiada o pozastavenie rokovaní o členstve Srbska v EÚ, pokiaľ sa Belehrad odmietne pripojiť k sankciám bloku voči Rusku, informujú o tom weby Euractiv, B92 a srbská verzia portálu Radio Free Europe.
V správe, ktorá bola pôvodne zverejnená v júni, sa zdôrazňuje potreba „uprednostniť zosúladenie pristupujúcich krajín so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ a pokračovať v prístupových rokovaniach so Srbskom len vtedy, ak sa krajina pripojí k sankciám EÚ voči Rusku".
Poslanci EP budú o tomto dokumente diskutovať na zasadnutí Výboru pre zahraničnú politiku 13. októbra a konečná verzia návrhu bude mať podobu uznesenia Európskeho parlamentu. Hlasovanie o uznesení sa očakáva v novembri, uvádza RFE. Uznesenia EP však nie sú pre členské štáty ani iné európske inštitúcie právne záväzné.
Druhá najväčšia frakcia v EP, európski sociálni demokrati, už oznámili, že podľa ich názoru EÚ nemôže pokračovať v prístupových rokovaniach so Srbskom bez uvalenia sankcií na Rusko, a oznámili, že táto otázka bude zahrnutá do nadchádzajúcej správy o rozšírení.
The EU cannot continue accession talks with Serbia if they don’t align with EU sanctions against Russia.
— S&D Group (@TheProgressives) September 26, 2022
That’s what we will say in the Parliament’s upcoming enlargement report.@TPicula: “Very disappointing coming from a country aspiring to join the EU” https://t.co/jas6vm7WQN
Od vypuknutia vojny na Ukrajine Európska únia pravidelne žiada Srbsko, aby v súlade s rozhodnutiami EÚ zaviedlo sankcie voči Rusku, pretože kandidátske krajiny na členstvo v EÚ by mali postupne zosúladiť svoju zahraničnú politiku s politikou Európskej únie vrátane sankcií.
Ministri zahraničných vecí Srbska a Ruska Nikola Selakovič a Sergej Lavrov podpísali minulý týždeň v New Yorku na okraj zasadnutia Valného zhromaždenia OSN plán konzultácií svojich rezortov na obdobie rokov 2023 - 2024.
Európska únia reagovala, že je „vážne znepokojená" podpisom tohto dokumentu a že Srbsko tým vysiela signál, „že má v úmysle posilniť spoluprácu s Ruskom".
Srbsko začalo prístupové rozhovory v januári 2014, ale doteraz dosahovalo pomalý pokrok. Otvorilo osemnásť z 35 rokovacích kapitol a predbežne uzavrelo len dve.